Obiekt miesiąca Styczeń

Gazeta „Budujemy Samochody”. Czasopismo to było wydawane w latach 1952-1990, jako cotygodniowa gazeta zakładowa starachowickiej Fabryki Samochodów Ciężarowych „STAR”.

W całym tym okresie wydano blisko 1800 numerów, z reguły każdy z nich ukazywał się w poniedziałek. Początkowo dystrybucja pisma odbywała się tylko na terenie FSC, trafiając w pierwszej kolejności do pracowników zakładu, ale jego dostępność stale się zwiększała. Od marca 1985 r. gazetę „Budujemy Samochody” można było już zakupić w lokalnych kioskach Ruchu. Toteż z gazety zakładowej stała się gazetą miejską, a właściwie to jej zasięg wykraczał nawet poza granice Starachowic.

Każdy standardowy numer gazety liczył sobie zaledwie 4 strony. Tylko okazjonalnie liczba ta zwiększała się do maksymalnie 12 stron. Tematyka była bardzo różnorodna, zdecydowanie wykraczała poza zwykłe informowanie o działalności fabryki. Podejmowano tematy dotyczące gospodarki, edukacji, wydarzeń kulturalnych i ogólnie pojętego życia miasta i okolic. Autorzy tekstów wiele uwagi przywiązywali  zagadnieniom społecznym. Często poruszano kwestie związane z wadami i przywarami narodowymi Polaków, alkoholizmem, lenistwem czy awanturnictwem.

Właścicielem i wydawcą gazety „Budujemy samochody” była Fabryka Samochodów Ciężarowych STAR, więc wszelkie wydatki związane z funkcjonowaniem i działalnością redakcji ponosiła dyrekcja zakładu. Redakcja pisma, mieściła się na terenie FSC. Początkowo w budynku Biurowca Głównego przy ul. 1 Maja 12, a w 1968 r. została przeniesiona. Pierwszym redaktorem naczelnym był Mieczysław Maj. Później funkcję tę pełnili kolejno: Henryk Miernik, Jerzy Krankowski, Tadeusz Hozer, Mieczysław Kaca, Aleksander Pawelec, Adam Berlewicz i Wiesława Żyła, która później przez wiele lat kierowała „Gazetą Starachowicką”.

Ostatni numer „Budujemy Samochody” ukazał się w lutym 1990 roku, kolejny z marca tegoż roku nosił już tytuł „Aktualności Starachowickie”.

Cała kolekcja wydań pisma znajduje się w muzealnym archiwum.

Zachęcamy do lektury wydania gazety z 21 stycznia 1961 r.

Tekst: Weronika Murzyn

Obiekt miesiąca Styczeń
Podziel się
Przewiń na górę
Skip to content