Technika samochodowa

Technika samochodowa

Siedziba naszego muzeum – XIX wieczne kompleksy wielkopiecowe – to kolebka Zakładów Starachowickich, których drugim „skrzydłem” była fabryka zbrojeniowa powstała w latach 1921 -1927. Po II Wojnie Światowej w miejsce dział i pocisków artyleryjskich produkowano tam samochody ciężarowe Star. Nic dziwnego, że Muzeum Przyrody i Techniki jako depozytariusz pamięci o Zakładach Starachowickich pielęgnuje również, „motoryzacyjny” rozdział ich historii.

Star 20 - fragment ekspozycji techniki samochodowej
Jeżeli uwzględnimy jeszcze fakt, że w styczniu 2009 roku ostatecznie zniknęła z rynku samochodowego marka Star, to uznamy, że muzeum jest jedynym miejscem, w którym pojazdy te mogą nadal żyć. Pośród najważniejszych eksponatów Techniki Samochodowej wymienić trzeba:

– Stara 20 – pierwszy model produkowany w latach 1948-1957;

– Stara 266R – uczestnika X Rajdu Paryż – Dakar;

– Stara 660M2 – wierną replikę jedynego polskiego papamobile z okresu I Pielgrzymki Jana Pawła II do Polski w 1979 r.

–  Stara 200 – który za sprawą Pana Antoniego Chmielnickiego – głównego konstruktora FSC,  5 października 2012 r. wzbogacił naszą kolekcję.

Oprócz samochodów, w zbiorach muzeum znajdują się części i podzespoły oraz elementy wyposażenia, w tym prototypy, które nie weszły do seryjnej produkcji. Placówka posiada również archiwalia związane z projektowaniem kolejnych modeli Starów. W chwili obecnej trwają usilne starania zmierzające do pozyskania środków, które pozwolą wybudować nowoczesną halę ekspozycyjną, gdzie możliwe będzie zaprezentowanie posiadanych eksponatów w należyty sposób.

tekst: Paweł Kołodziejski
foto: Paweł Zarychta

Technika samochodowa
Podziel się
Przewiń na górę
Skip to content