Światowy Dzień Dinozaura / KONKURS

ŚWIATOWY DZIEŃ DINOZAURA

Święto tych prehistorycznych stworzeń obchodzone jest 26 lutego w ramach Światowego Dnia Dinozaura.

Dinozaury to bez wątpienia jedne z najbardziej znanych i pobudzających wyobraźnię zwierząt zamieszkujących niegdyś naszą planetę. Królowały w ekosystemach lądowych  przez ponad 160 mln lat, ewoluując w tym czasie w różnego rodzaju formy, niekiedy zadziwiające nas rozmiarami czy też morfologią. Po tak długim okresie dominacji na Ziemi i wytworzeniu wielu ciekawych grup pozostało sporo skamieniałości, dzięki którym odkrywamy współcześnie bogatą historię mezozoiku.

Muzeum Przyrody i Techniki „Ekomuzeum” im. Jana Pazdura posiada w swoich zbiorach unikatowe tropy świętokrzyskich dinozaurów oraz wczesnych płazów i gadów ssakokształtnych, które żyły w pradawnych Górach Świętokrzyskich. Tą niezwykłą historię opowiada wystawa przyrodnicza w naszym Muzeum, której celem jest  pozostawić  w zwiedzającym wrażenie, że przez chwilę był kimś małym w bezkresnym świecie o nieznanej mu dotąd egzotyce.

Pierwsze tropy tych gadów w regionie świętokrzyskim zostały odkryte w 1959 roku przez Władysława Karaszewskiego, pracownika Państwowego Instytutu Geologicznego w Warszawie. Od połowy lat 80. XX wieku trwają prace badawcze polskich paleontologów nad tropami dinozaurów z regionu świętokrzyskiego. Dotychczas jest rozpoznanych ponad  dziesięć obszarów ze stanowiskami z tropami dinozaurów. Zostały one znalezione w osadach rzecznych, jeziornych i plażowych w różnych odcinkach czasowych okresu jurajskiego. Najstarsze odkrycia liczą ok. 205 mln lat, a najmłodsze 150 mln lat.

KONKURS

W związku z obchodami Światowego Dnia Dinozaura przygotowaliśmy dla Państwa pytanie konkursowe:

Wymień przynajmniej dwa stanowiska z tropami jurajskich dinozaurów w regionie świętokrzyskim?

Odpowiedź:

Sołtyków, Zapniów, Kontrowers, Gliniany Las, Wierzbica, Błaziny, Wólka Bałtowska, Bałtów, Ożarów, Gromadzice, Skarszyny.

Nagrodą dla Zwycięzcy w konkursie jest książka „Gdy na Ziemi żyły dinozaury”. Barwnie napisana, ciekawie ilustrowana i estetycznie wydana publikacja o dinozaurach oraz poszukiwaczach ich tropów, autorstwa dr Tomasza Suleja, znakomitego polskiego paleontologa.

Na Państwa prawidłowe odpowiedzi czekamy do dnia 5 marca 2021. na adres: przyroda@ekomuzeum.pl

Film Światowy Dzień Dinozaura
Światowy Dzień Dinozaura / KONKURS
Podziel się
Przewiń na górę
Skip to content