Półmetek akcji Lato w Hucie 2022

Wakacyjna akcja „Lato w Hucie 2022 – Muzealni konstruktorzy i odkrywcy” na terenie Muzeum Przyrody i Techniki trwa!!! Podczas lipcowych zajęć czekało na uczestników wiele atrakcji, zabaw oraz niespodzianek.

W trakcie spotkań w Muzeum uczestnicy mieli możliwość brać udział  w blokach tematycznych. Podczas I bloku  poznali historię Starachowickiego zakładu FSC poprzez zapoznanie się z archiwalnymi filmami oraz zwiedzanie wystawy Muzealnej. Zadaniem uczestników było również nadanie nowego wizerunku Muzealnego STAR-a oraz wybranie nowej nazwy.

W II bloku tematycznym nasi letni uczestnicy zajęć zwiedzili wystawę Dymarki Świętokrzyskiej, oraz wcielili się w rolę górników szukających rudy żelaza. Następnym zadaniem było zrobienie cegieł do pieca Dymarskiego. W muzealnym Archeoparku zaprezentowaliśmy uczestnikom Lata w Hucie proces produkcji żelaza metodą starożytną. Przy okazji testowaliśmy przydatność nowego rodzaju rudy żelaza. Edukacja i eksperyment w jednym, niewielkim piecu. Pokaz prowadzili pracownicy Muzeum Włodzimierz Duś, Jacek Margula i Sławomir Kocenda.

Czas wakacji trwa spędzamy go przede wszystkim nad morzem, jeziorem czy na miejskich basenach. W tematykę bezpieczeństwa i zachowania ostrożności nad wodą wprowadzili nas ratownicy ze Starachowickiej grupy Ratownictwa Wodnego oraz klub płetwonurków „Kalmar” działający przy Starachowickim MOSIR, przedstawicielami byli Patryk Bebelski, Igor Bębenek, Daniel Pomorski, Natalia Zaborska, Aleksandra Konarska, Michał Dwojak, Radosław Jacek.  Dziękujemy za wyczerpującą i pouczającą lekcje bezpieczeństwa nad wodą.

Półmetek akcji Lato w Hucie 2022