„Odkrywcy innych światów” – nowy cykl wykładowy

W dniu 23 kwietnia 2018 r. o godz. 10.00 w muzealnym  kinie „Kotłownia” na terenie Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach odbył się wykład dra Piotra Szreka – paleontologa, pracownika Państwowego Instytutu Geologicznego, Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie. Prelekcja dotyczyła najnowszych odkryć paleontologicznych w Górach Świętokrzyskich.

Góry świętokrzyskie mimo regularnego badania przez geologów z całego świata, od ponad 200 lat stanowią niewyczerpane źródło coraz to nowych znalezisk. Ostatnie, z zakresu paleontologii, ewolucji i historii geologicznej, dostarczyły nowych wiadomości na temat żyjących tu przed milionami lat zwierząt.

Uczestnicy wykładu mogli posłuchać o odkryciu pierwszego w historii superdrapieżnika Dunkleosteus sp., który pływał w morzu dewońskim ok. 370 mln lat temu, a którego obecność miała wpływ na kształt ekosystemów przez długi czas ewolucji oraz o nowych tajemnicach najstarszego na świecie czworonoga lądowego, odkrytego parę lat temu w Zachełmiu.

Galeria:

Zdjęcia, tekst: Justyna Sadza