GORGOPNOPS – Trop
Gorgonopsy to grupa drapieżnych terapsydów (gadów ssakokształtnych) podobnych – zwłaszcza pod względem uzębienia – do ssaków.
Zwierzę to posiadało wydłużoną czaszkę, dość krótką mocną szyję oraz niezbyt długi tułów i stosunkowo krótki ogon. Gorgonops poruszał się sprawnie na wyprostowanych nogach. Jego nos musiał być ustawiony zdecydowanie z przodu. Na mocnej, lekko wygiętej ku dołowi żuchwie opierał się wielki kieł – znacznie większy od pozostałych zębów. Za oczodołem znajdowało się duże okno skroniowe na mocne mięśnie szczęk. Na kościach pyska widać ślady po włosach czuciowych, które wskazują, że zwierzę to na niektórych obszarach Ziemi mogło być całkowicie owłosione. Gorgonops, który zostawił trop w Polsce, miał prawdopodobnie tylko wibrysy – o czym świadczą panujące tam wówczas warunki tropikalne. Gady te dochodziły do 4 metrów długości. Osobnik opisany na podstawie tropu mierzył ponad 2,5 metra długości.
Prawdopodobnie gorgonopsy penetrowały dany rewir w pojedynkę lub z zasadzki czaiły się na słabsze zwierzęta. Poruszały się na wyprostowanych łapach, dzięki czemu mogły szybko dopaść ofiarę i wbić w jej ciało długie kły. Być może po takim ataku odczekiwały, aż zwierzę się wykrwawi. Zwierzęta te polowały na duże parejazaury i inne roślinożerne gady ssakokształtne. Zapewne nie gardziły też napotykanymi mniejszymi ofiarami.
Poza tropem z Tumlina nie odnaleziono na terenie Polski innych skamieniałości przedstawicieli tej grupy. Gorgonopsy znajdowane były tylko w Rosji i Afryce Południowej.
Tekst: Justyna Sadza