W ramach projektu pt. “Obiekt miesiąca” w grudniu 2023 r. prezentujemy: Czako górnicze.
Niedawno górnicy obchodzili swoje święto „Barbórka”. W nawiązaniu do tego wydarzenia w cyklu obiekt miesiąca prezentujemy element galowego ubioru górników.
“Czako” to nazwa tradycyjnej czapki, noszonej przez górników. Czako górnicze jest często widoczne w regionach górniczych w Polsce i stanowi ważny element dziedzictwa kulturowego związanego z historią górnictwa. Noszone podczas uroczystości górniczych upamiętnia tradycję górniczą.
Charakterystyka:
- Kształt: stożkowaty, przypominający krótki cylinder, jednokolorowy ( barwa czarna) o wysokości 12,5 cm, nie posiada daszka, miękkie denko u góry.
- Materiał: tektura obciągnięta krępą.
- Oznaczenia i symbole: z przodu godło górnicze „kupla” wyszyte złotą nicią a na nim narzędzia „pyrlik”(młotek) i „żelazko” (krótki kilof) jakimi posługiwano się pod ziemią.
W górnej części wokół czaka haft dystynkcji.
Po lewej stronie umieszczono pióropusz ze zwisającymi piórami o długości 22 cm nawiązujący do pracy górniczej, gdzie używano piór do oczyszczania otworów strzelniczych, w których umieszczano ładunki wybuchowe. Kolor piór określa przydział do pewnej grupy górników.
- Tradycja: Noszenie czako jest często związane z dumą z pracy górniczej, a czapka sama w sobie stała się jednym z symboli górniczych tradycji. Jest noszona z szacunkiem dla trudów i poświęceń związanych z pracą pod ziemią.
Nr inw. MPT/AH.523/III
Źródło grafik: http://www.zzppkw.pl/mundur-gorniczy/