Niezwykłe znalezisko paleontologiczne w Muzeum Przyrody i Techniki

W dniu 1 grudnia 2022 r. Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach wzbogaciło się o wyjątkowe znalezisko paleontologiczne – odcisk czaszki nowego, nieopisanego jeszcze rodzaju płaza z grupy kapitozaurów, sprzed 250 mln lat.

Skamieniałość ta została znaleziona przez pana Karola Kwiatka, mieszkańca gminy Pawłów. Podczas przeglądania materiału skalnego, zakupionego pod budowę domu znalazca zauważył dziwne odciski. Zamieścił ich zdjęcia na forum paleontologicznym, na które zwrócili uwagę naukowcy z Instytutu Paleobiologii PAN w Warszawie. Okazało się, że znalezisko to obiekt o dużej wartości naukowej, stąd

został on przekazany w darze przez pana Karola Kwiatka do badań do Instytutu.  W dniu dzisiejszym podczas konferencji prasowej, która miała miejsce na wystawie paleontologicznej w muzealnym budynku Kotłowni dr hab. Tomasz Sulej, przedstawiciel Instytutu PAN w Warszawie, w obecności pana Karola Kwiatka – znalazcy skamieniałości i pana Pawła Kołodziejskiego – Dyrektora Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach przekazał w depozyt naszemu Muzeum ten wyjątkowy relikt –odcisk czaszki płaza z grupy  kapitozaurów – wymarłej grupy dużych płazów (do 6 metrów długości) znanych z całego triasu, wyglądem przypominających dzisiejsze krokodyle. Eksponat ten prezentowany jest na muzealnej wystawie paleontologicznej.

Serdecznie zapraszamy Państwa do odwiedzin naszego Muzeum i zobaczenia tego niecodziennego znaleziska paleontologicznego, odkrytego w Górach Świętokrzyskich.

Niezwykłe znalezisko paleontologiczne w Muzeum Przyrody i Techniki