Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

W dniu 1 marca już po raz dwunasty obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Święto zostało ustanowione na początku 2011 roku i ma na celu upamiętnienie wszystkich, którzy po 1944 roku nie pogodzili się z nowym porządkiem politycznym, w którym Polska stała się zależna od komunistycznego Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich.

Data 1 marca nie jest przypadkowa – tego dnia w 1951 roku w więzieniu mokotowskim wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”: Łukaszu Cieplińskim, Mieczysławie Kawalcu, Józefie Batorym, Adamie Lazarowiczu, Franciszku Błażeju, Karolu Chmielu i Józefie Rzepce – będących ostatnimi ogólnopolskimi koordynatorami „walki o Wolność i Niezawisłość Polski z nową sowiecką okupacją”.

Za ostatniego żołnierza podziemia antykomunistycznego uważa się działającego na Lubelszczyźnie Józefa Franczaka ps. “Lalek”, który poległ w walce z grupą operacyjną Zmotoryzowanych Odwodów Milicji Obywatelskiej/Służby Bezpieczeństwa w październiku 1963 roku, po 24 latach w zbrojnej konspiracji.

W tym dniu pamiętajmy o wszystkich dzielnych przeciwnikach komunistycznego totalitaryzmu w Polsce, dla której II wojna światowa nie zakończyła się zwycięstwem, ale kolejną, stalinowską okupacją.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
Podziel się
Przewiń na górę
Skip to content