W ubiegły piątek 27 października uroczyście zakończono projekt “Mobilna przestrzeń kultury II” realizowanego wspólnie z Żydowskim Muzeum Galicja z Krakowa.
W Hali Lejniczej Muzeum miał miejsce wykład pt. „Polin – historia Żydów w Polsce”. Przedstawiający w zarysie najważniejsze aspekty polsko-żydowskiej historii od początków obecności Żydów w Polsce w X wieku, po współczesne odrodzenie społeczności żydowskich.
Od godz. 11.30 młodzież mogła uczestniczyć w warsztatach „Polin”. Warsztaty przybliżały historię polskich Żydów. Uczestnicy zostali podzieleni na grupy pracowali na przygotowanych wcześniej materiałach dotyczących różnych okresów w historii Żydów w Polsce – od średniowiecza do współczesności. Każda z grup przygotowała planszę chronologiczną oraz grafiki ilustrujące najważniejsze wydarzenia. Następnie przedstawiciele każdej grupy prezentowali dane pozostałym uczestnikom.
W przerwie pomiędzy warsztatami a spacerem, uczestnicy zwiedzali ekspozycje Muzeum. Po zakończonych warsztatach rozpoczął się wspólny spacer historyczny „Zatarte ślady. Spacer historyczny przez wierzbnickie getto”.
Przejście od Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach do Rynku połączone było z narracją historyczną dotyczącą likwidacja getta która miała miejsce 27 października 1942 r. Na zakończenie jako symbol pamięci, złożono zapalone znicze pod tablicą upamiętniającą tamte tragiczne wydarzenia. Wspólnie z uczestnikami modlitwę za zmarłych prowadził ksiądz dziekan Andrzej Rdzanek z Parafii Św. Trójcy w Starachowicach.
Galeria: