Mobilna przestrzeń kultury II

Projekt “Mobilna przestrzeń kultury II” to kontynuacja projektu realizowanego przez Żydowskie Muzeum Galicja z Krakowa w ramach programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pt. „Kultura Dostępna 2017”.

W ramach projektu 20 października w Muzeum Przyrody i Techniki o godz. 16 na Hali Lejniczej dyrektor Paweł Kołodziejski oraz Ada Kopeć Pawlikowska z Żydowskiego Muzeum Galicja otworzyli fascynującą wystawę  pt. „Listy do Sali”. Wystawa ukazuje losy Sali Garncarz poprzez listy, pocztówki, fotografie i inne dokumenty, które udało jej się zebrać i ocalić podczas pobytu w nazistowskich obozach pracy w latach 1940-1945. Ich zbiór jest świadectwem dramatu, który dotknął tysiące więźniów zmuszanych do niewolniczej pracy.

Po wernisażu w Kinie Kotłownia rozpoczęła się druga cześć piątkowych wydarzeń. W industrialnej przestrzeni Muzeum przy licznie zgromadzonej publiczności, zagrał zespół Legend of Kazimierz. Grupa stworzona przez absolwentów Akademii Muzycznej w Krakowie, specjalizująca się głównie w tradycyjnej muzyce Żydów Aszkenazyjskich i muzyki Bałkanów – zwłaszcza Bułgarskiej. Tworzona przez nich muzyka jest nierozerwalnie związana z emocjami, co w połączeniu z wyjątkowo wysokim warsztatem umiejętności gry, przenosi w inny wymiar, czego niewątpliwie mogła doświadczyć starachowicka publiczność.

Ogromną niespodzianką dla Muzeum było uczestnictwo w wydarzeniach profesora Jacka Pazdura, syna patrona Muzeum prof. Jana Pazdura.

Galeria:

Tekst: Wioletta Sobieraj