“Mnisi i Hutnicy” w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach

Wystawa “Mnisi i hutnicy” była wyborem prac, które powstawały na przestrzeni kilku lat i są efektem wielu wizyt w klasztorach, zakładach pracy i Muzeum Przyrody i Techniki. Są indywidualnym spojrzeniem autorki na miejsca, które fascynują swoim niepowtarzalnym klimatem i historią.

W piątek 19.06.2015 r. w budynku Wieży Ciśnień w Muzeum Przyrody i Techniki miał miejsce wernisaż wystawy autorstwa Katarzyny Gritzmann.

Połączenie „Mnichów” z „Hutnikami” nie jest przypadkowe. Początki hutnictwa przemysłowego w naszym regionie związane są nierozłącznie z osadnictwem zakonnym. Zakonnicy z klasztoru w Wąchocku mieli olbrzymi wpływ na budowę i rozwój metalurgii w dolinie rzeki Kamiennej. Tego wpływu nie sposób przecenić i należy o nim pamiętać. Na około czterdziestu prezentowanych fotografiach można było zobaczyć Muzeum Przyrody i Techniki, Klasztory oo. Cystersów w Wąchocku oraz w Jędrzejowie a także starachowicką odlewnię i zakład topienia bazaltu.

Wystawa dostępna była w Muzeum do 19 lipca 2015 r.

Galeria:

“Mnisi i Hutnicy” w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach