Letnie Warsztaty Dziecięce

Już po raz kolejny nasze Muzeum wspólnie ze Świętokrzyskim Stowarzyszeniem Dziedzictwa Przemysłowego w Kielcach zorganizowało Letnie Warsztaty Dziecięce. Młodzież z kilku placówek oświatowych z Kielc gościła na terenie muzeum podczas kilku sesji lipcowych oraz jednej na początku sierpnia. Część uczestników brała udział w zajęciach na terenie Archeoparku, gdzie mięli okazję zapoznać się z techniką wytopu żelaza w piecach kotlinkowych (dymarkach) oraz dowiedzieć jakie znaczenie dla życia codziennego oraz kształtu kultury materialnej miało hutnictwo żelaza w okresie wpływów rzymskich.

Młodzież podzielona na kilkuosobowe zespoły przechodząc od warsztatu do warsztatu aktywnie uczestniczyła w pracy rudnika, hutnika, kowala jak też garncarza, czy pani domostwa. Dzięki takiej formie prezentacji młodzi ludzie uzyskiwali w miarę pełny obraz życia w starożytnej osadzie hutniczej sprzed dwóch tysięcy lat. W tym samym czasie pozostali uczestnicy Warsztatów brali udział w lekcjach muzealnych prowadzonych przez pracowników. Istniała możliwość wyboru pomiędzy nauką pisania gotykiem, przy użyciu gęsiego pióra, a opowieścią o tym, jak powstawały tropy dinozaurów pozostawione w skale piaskowca i odnajdywane dzisiaj przez paleontologów. Uczestnicy zajęć mięli możliwość wykonania w gipsie własnych „tropów” i zabrania ich na pamiątkę do domów.
Kolejna edycja Letnich Warsztatów Dziecięcych potwierdziła celowość organizowania czasu wakacyjnego, tak aby umiejętnie połączyć zabawę z pozyskiwaniem wiedzy. Tegoroczne warsztaty stanowią kolejny dowód dobrej współpracy Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach oraz Stowarzyszenia Dziedzictwa Przemysłowego w Kielcach. Mamy nadzieje na kontynuację w kolejnym roku !

tekst: Paweł Kołodziejski
foto: Magdalena Gorzkowska

Letnie Warsztaty Dziecięce
Podziel się
Przewiń na górę
Skip to content