Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach serdecznie zaprasza do udziału w letnich warsztatach odbywających się pod hasłem „Lato w Hucie 2017”.
Warsztaty odbywać się będą od 03 lipca do 25 sierpnia 2017 r., od poniedziałku do piątku w godz.: 10:00 – 12:00, 12:00 – 14:00. W skład zajęć wchodzą dwa różnorodne bloki tematyczne każdego dnia. Podczas tegorocznej edycji proponujemy zajęcia przyrodnicze, archeologiczne, techniczne, plastyczne oraz zajęcia warsztatowe. Szczegółowy harmonogram oraz opis zajęć przedstawiamy poniżej.
W zajęciach mogą uczestniczyć dzieci w wieku od 7 do 12 lat.
Koszt warsztatów to 5 zł/os. za 2 godziny zajęć.
Dla osób posiadających Kartę Dużej Rodziny cena biletu to 2 zł./os. za 2 godziny zajęć.
Zapisy prowadzone będą od 26 czerwca pod nr tel. 783 730 094, 41 275 40 83 wew. 29 lub w budynku Recepcji Muzeum (ul. Piłsudskiego 95).
Ilość miejsc ograniczona!!! Maksymalne ilość osób na zajęciach to 25.
Muzeum zastrzega sobie możliwość zmiany terminów zajęć !!!
Harmonogram letnich warsztatów
Sierpień 2017
21.08.2017
10:00-12:00 “Jak mierzono czas”
12:00-14:00 “Artystyczny kolaż”
22.08.2017
10:00-12:00 “Nie tylko piramidy”
12:00-14:00 “Ceramika”
23.08.2017
10:00-12:00 “Kartonowy świat”
12:00-14:00 “Archeologia na wesoło”
24.08.2017
10:00-12:00 “Indiański świat”
12:00-14:00 “Zrób to sam”
25.08.2017
10:00-12:00 Zakończenie wakacji
Opisy zajęć
Ceramika
To zajęcia praktyczne, podczas których uczestnicy tworzą własne wyroby ceramiczne. Uczą się jak przygotować glinę, jak nadawać jej pożądane formy i kształty, jak je zdobić oraz w jaki sposób nadać im trwałość. Uczestnicy zapoznają się również z historią zastosowania naczyń glinianych.
Archeologia na wesoło
Czy archeologia to to samo co poszukiwanie skarbów? Czym zajmuje się i jak pracuje archeolog? To tylko przykładowe pytania, na które wspólnie poszukamy odpowiedzi „badając” działalność materialną i duchową człowieka na przestrzeni wieków. Zajęcia prowadzone są w formie warsztatów, w których każdy uczestnik będzie miał możliwość spróbowania swoich sił jako archeolog.
Zrób to sam
Zajęcia warsztatowe na których uczestnicy poznają metody ozdabiania bądź wykonywania ozdób z wykorzystaniem niepotrzebnych rzeczy i nie tylko. W ramach zajęć powstaną praktyczne ozdoby, pamiątki które będą mogły stać się prezentem dla bliskich osób.
Poznaj swój region
Region świętokrzyski zachwyca ciekawą przyrodą, historią, wspaniałymi zabytkami sztuki i architektury, bezcennymi pamiątkami archeologicznymi, geologicznymi, najstarszymi w kraju tradycjami przemysłowymi, folklorem i tradycją. Czy znasz je wszystkie? Na zajęciach poznamy najpopularniejsze miejsca Gór Świętokrzyskich ale także zakątki mniej znane ale warte odwiedzenia.
Artystyczny kolaż
Co to kolaż? Na czym polega ta technika? Za pomocą drobnych przedmiotów codziennego użytku i tradycyjnych technik plastycznych stworzymy własne, niepowtarzalne prace. Zastanowimy się nad różnicami między światem rzeczywistym, a światem wyobraźni.
Rysunek + tekst = komiks
Podczas warsztatów uczestnicy zapoznają się z formą komiksu, historią jego powstania, głównymi cechami, które w sobie zawiera. Zobaczymy popularne niegdyś komiksy oraz teraźniejsze. Osoby chętne będą mogły zaprezentować swoje ulubione komiksy wszystkim uczestnikom zajęć.
Papierowe wycinanki
Podczas warsztatów uczestnicy zapoznają się z różnymi wzorami regionalnych wycinanek ludowych . Poprzez kolorowe zdjęcia poznają technikę ich wykonania. Następnie samodzielnie wybiorą wzory wycinanek i samodzielnie stworzą własne wycinanki.
4koła ze Starachowic
Na zajęciach dzieci poznają historię rozwoju transportu i produkcji samochodu ciężarowego Star. Wyjaśnimy jaki wpływ miała produkcja Stara na rozwój miasta. Dowiemy się o prototypach samochodów Star, których nie wprowadzono do produkcji.
W części praktycznej będziemy kolorować i sklejać kartonowy model Stara.
Łowimy ryby
Co się kryje pod taflą wody? Skąd się bierze woda w jeziorze? Jak dbać o czystość naszych rzek i jezior? Na te pytania odpowiemy sobie na zajęciach. Każdy sprawdzi czy łatwo można złowić „magnetyczną rybkę”.
Jak mierzono czas
Jak to jest z tymi miarami? Czy we wszystkich krajach rozmiary np. butów są jednakowe? Jeśli ktoś powie, że dzisiaj mamy 40 stopni to oznacza, że jest gorąco? A jak policzyć coś czego nie widać? Na zajęciach dowiemy się jakie sposoby i przyrządy używano kiedyś do mierzenia, ważenia czy odliczania czasu. W części praktycznej wykonamy symboliczny model zegara lub „antyzegar”.
Rozbitek na wyspie
Wyobraźcie sobie, że jesteście na wakacjach w egzotycznym kraju. Postanowiliście wybrać się na rejs statkiem. Sztorm wywraca statek i budzicie się na wyspie. Jak przetrwać na bezludnej wyspie? Dowiemy się na zajęciach co trzeba zrobić, aby przetrwać w trudnych warunkach. Zbudujemy własną wyspę.
Kartonowy świat
Wyczaruj świat z papieru – na zajęciach będziemy budować makiety z papieru.
Wyprawa do Afryki
Gdzie na mapie świata można znaleźć Afrykę? Z czym kojarzy się ten kontynent? To właśnie w Afryce żyją znane wszystkim zwierzęta – symbole dzikości, wolności i potęgi. Wybierzmy się w podróż na Czarny Ląd, gdzie świat afrykańskiej przyrody jest o wiele bogatszy i różnorodny niż wydaje się na pierwszy rzut oka.
Nie tylko piramidy….
Kultura starożytnego Egiptu jest jedną z najbardziej popularnych dawnych cywilizacji. Każdy z nas marzy by zobaczyć ogromne piramidy na własne oczy, wszystkich fascynują mumie i egipscy bogowie. Poznaj historię starożytnego Egiptu, wielkiej cywilizacji, która pozostawiła po sobie wiele nierozwiązanych zagadek.
Indiański świat
Chcesz choć na chwilę przenieść się w fascynujący świat Indian? Chcesz poznać ich historię? Podczas zajęć będzie możliwość wyprawy w czasie i przeniesienia się w wyobraźni do tajemniczego i kolorowego świata Indian
Opowieści morskie
Głębiny morskie to fascynujący i kolorowy świat zwierząt. Podczas tej niezwykłej podróży będzie możliwość poznania zwierząt morskich, ich środowiska i trybu życia. Będzie to doskonała inspiracja do stworzenia makiety podwodnego świata.
Zwierzęta wokół nas
Na Ziemi żyje przeogromna ilość gatunków zwierząt. Nie sposób ich opisać, czy nawet wymienić. Zwierzęta te w miarę poznawania ich świata, potrafią nas zadziwić. Dlatego warto poznać go bliżej, tym bardziej że my ludzie jesteśmy jego częścią…
Pomysł na przemysł
Podczas prowadzonego warsztatu udowodnimy Wam, że przyswajać wiedzę można na wiele sposobów, a sama historia jest niezwykle zajmująca. Opowiemy Wam o rozwoju polskiego przemysłu. Pokażemy miejsca, które wiecie, że istnieją, ale nie znacie ich znaczenia. Wydobędziemy spod warstwy kurzu losy kilku zacnych ludzi. A dodatkowo nauczymy Was słuchać i notować, bawić się i uczyć, rywalizować oraz pracować zespołowo.
Załączniki:
ZGODA NA WYKORZYSTANIE WIZERUNKU
Zgoda na samodzielny powrót do domu