Miłośników przyrody i techniki naszego regionu (i nie tylko) zapraszamy do udziału w muzealnym Konkursie.
Pytanie kwietniowe:
Jak nazywa się ptak widoczny na zdjęciu? Proszę podać nazwę polską i naukową.
Odpowiedzi wraz z imieniem i nazwiskiem uczestnika Konkursu prosimy przesyłać na adres: recepcja@ekomuzeum.pl (w temacie wiadomości proszę podać Konkurs) do 25 kwietnia.
Odpowiedź na pytanie marcowe:
Zdjęcie przedstawia smarownicę kapturową (Staufera) zwana też "Stauferką". Smarownice takie znajdują zastosowanie przy smarowaniu różnych węzłów maszyn. Widoczna na zdjęciu smarownica wielkości "6" mieści 60 cm3 smaru i służy do wprowadzania smaru do łożyska maszyny wyciągowej Wielkiego Pieca.
Zwycięzcą edycji marcowej Konkursu jest pan Tomasz Stanek. Serdecznie gratulujemy!
Wszystkim uczestnikom Konkursu dziękujemy za nadesłane odpowiedzi i zapraszamy do udziału w kolejnych edycjach Konkursu!
Odpowiedź na pytanie lutowe:
Widoczne na zdjęciu zwierzę to pterodaktyl (Pterodactylus) czyli „skrzydlaty palec” – latający gad z podrzędu pterodaktyli, żyjący od późnej jury do kredy. Pterodaktyle potrafiły latać dzięki błonie lotnej rozpiętej między bokiem ciała a czwartym palcem przedniej kończyny, który bardzo mocno się wydłużył. Na trzech pozostałych palcach („normalnej” wielkości) osobniki podpierały się podczas poruszania po ziemi. Wydłużona głowa, szyja oraz kształt zębów wskazują, że pterodaktyle były głównie rybożerne, choć nie gardziły też większymi bezkręgowcami i tym, co znalazły wędrując po plażach i terenach nadbrzeżnych. Pterodaktyla ze zdjęcia, a także inne gady i dinozaury z okresu jury można zobaczyć na Wystawie Paleontologicznej w budynku Kotłowni Muzeum Przyrody i Techniki. Serdecznie zapraszamy!
Zwycięzcą edycji lutowej Konkursu jest pani Karolina Borkowska. Serdecznie gratulujemy!
Wszystkim uczestnikom Konkursu dziękujemy za nadesłane odpowiedzi i zapraszamy do udziału w kolejnych edycjach Konkursu!
Odpowiedź na pytanie styczniowe:
Na zdjęciu widoczny jest pistolet Steyr-Hahn M1912 kal. 9 mm, produkowany przez austriacką firmę Steyr Manlicher od 1911 roku. Budowę pistoletu oparto na modelu Roth-Steyr M1907. Początkowo pistolet sprzedawano detalicznie, od 1912 roku stał się przepisową bronią krótką armii austrowęgierskiej. Model sprzedawano również do Włoch, Chile i Rumunii. Pistolet był dość popularny wśród oficerów podczas I wojny światowej. Po aneksji Austrii przez Niemcy wykorzystywany był także w siłach Wermachtu niemalże do końca II wojny światowej. Część wyprodukowanych egzemplarzy przystosowano w zakładach Mausera do zasilania nabojami 9 mm Parabellum.
Pistolet ze zdjęcia pochodzi ze zbiorów Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie i prezentowany będzie na wystawie „Wielka wojna nad Kamienną” w Hali Lejniczej Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach do 22 lutego 2015. Zapraszamy do obejrzenia wystawy.
Zwycięzcą edycji styczniowej Konkursu jest pani Jolanta Jaros z Legionowa. Serdecznie gratulujemy!
Wszystkim uczestnikom Konkursu dziękujemy za nadesłane odpowiedzi i zapraszamy do udziału w kolejnych edycjach Konkursu!
Odpowiedź na pytanie grudniowe:
Kamień ozdobny widoczny na zdjęciu to agat, należący do grupy skrytokrystalicznych minerałów krzemionkowych. Jest wielobarwną odmianą chalcedonu, występującą najczęściej w formie wstęgowej. Pasma w geodach agatowych powstają dzięki wielokrotnemu wydzielaniu się krzemionki z roztworów lub cyklicznemu wytrącaniu się pigmentu w żelu krzemionkowym. Ogromne zróżnicowanie barw agatu to z kolei wynik wrostów różnych pierwiastków. Agaty wykorzystywane są głównie w jubilerstwie i ozdobnictwie. W Polsce agat występuje m.in. na Dolnym Śląsku, w Górach Kaczawskich i Izerskich.
Zwycięzcą edycji grudniowej Konkursu jest pani Agnieszka Malinowska ze Starachowic. Serdecznie gratulujemy!
Wszystkim uczestnikom Konkursu dziękujemy za nadesłane odpowiedzi i zapraszamy do udziału w kolejnych edycjach Konkursu!
Regulamin-konkursu-dla-wirtualnych-gości