12 września 2015 r. w murach cysterskiego Opactwa w Wąchocku odbył się III Festyn historyczny “Mnisi i Hutnicy”. Podobnie jak w ubiegłych latach odbywał się w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa. Festyn był okazją do zapoznania się nie tylko z gospodarczą aktywnością cystersów w epoce nowożytnej ale również życiem codziennym mnichów, obrzędami duchownymi związanymi z formacją.
Dwukrotnie podczas Festynu można było obejrzeć uroczystość obłóczyn, podczas której w obecności całej Wspólnoty, kandydat do Zakonu składa deklarację wstąpienia do Zakonu, otrzymuje nowe imię, przywdziewa habit i rozpoczyna kanoniczny nowicjat. Pierwszą inscenizację obłóczyn poprowadził Opat Eugeniusz Augustyn.
Tradycyjnie na krużgankach pojawiły się warsztaty i stoiska prezentujące dawne, zapomniane już zawody: warsztat tkacki, zielarstwo, tradycyjną kuchnię z posiłkami przygotowywanymi na „żywym” ogniu, rzeźbiarstwo czy stoisko warsztatowe z ręcznie wykonanymi różańcami. Formuła projektu jest otwarta i corocznie rozwijana o nowe elementy.
Na ogrodach Opactwa prezentowali swoje warsztaty bartnicy z Bractwa Bartnego na co dzień zajmujący się odrodzeniem tradycyjnego bartnictwa na Ziemi Augustowskiej. Warsztaty kowala i brązownika nawiązywały do tradycji przemysłowych naszego regionu.
Dodatkowa atrakcją III Festynu była wystawa fotograficzna „Mnisi i hutnicy” przygotowana przez Katarzynę Gritzmann.
Tekst: Wioletta Sobieraj