W dniach 13 – 14 września na terenie muzealnego Archeoparku miała miejsce druga edycja Festynu Historycznego „Od Prasłowian do Polaków”. Ta plenerowa impreza o charakterze edukacyjnym jest swojego rodzaju zaproszeniem widzów do podróży w świat naszych przodków. W ostatnim czasie coraz bardziej popularnym sposobem upowszechniania wiedzy o przeszłości są różnorodne rekonstrukcje historyczne. Większość z nich za swój temat obiera zmagania militarne, zwrotne momenty polityczne czy ekonomiczne w dziejach państw. Tymczasem nasze muzeum pochyla się nad światem codzienności ludzi żyjących przed wiekami. Pragniemy przekonać odbiorcę, że historia nie jest pisana tylko przez wielkich wodzów czy polityków a ukryta jest w codziennych zmaganiach każdego człowieka z jego najbliższym otoczeniem. W Muzeum Przyrody i Techniki kładziemy szczególny nacisk na ten „pozytywistyczny, organicznikowski” wymiar historii. Festyn Historyczny „Od Prasłowian do Polaków” jest próbą takiego właśnie spojrzenia na przeszłość. Tegoroczna edycja imprezy poświęcona była okresowi średniowiecza. Najważniejszym elementem festynu były warsztaty poświęcone poszczególnym dziedzinom ludzkiej aktywności. Były to: ziołolecznictwo, gospodarstwo domowe, garncarstwo, iluminatorstwo, jubilerstwo, heraldyka, pisanie ikon, budownictwo obronne, rzeźbiarstwo, kaletnictwo oraz tkactwo.
Na każdym stanowisku nie tylko prezentowano poszczególne dziedziny wytwórczości, ale również zapraszano uczestników do współudziału w „codziennych” pracach. Widz miał możliwość samodzielnego przygotowania i upieczenia podpłomyków, skosztowania tajemniczych naparów ziołowych, ulepienia glinianej rzeźby lub utoczenia naczynia na kole garncarskim, czy stawiania pierwszych kroków w pisaniu „gotykiem” przy użyciu gęsiego pióra. Można było także spróbować swoich sił w wykonaniu naszyjnika, wymyśleniu własnego herbu i umieszczeniu go na tarczy, jak też pokusić się o wzniesienie obronnego grodu lub wysklepienie gotyckiego łuku. Na cierpliwe „białogłowy” czekał warsztat tkacki, a na rozpieranych energią „mężów” pracownia rzeźbiarska, w której wstępujący na polskie ziemie Kościół zamówił figurę Chrystusa Frasobliwego. Średniowiecze to bowiem przenikanie się prądów chrześcijańskich ze wciąż silnymi, szczególnie wśród prostego ludu elementami pogańskimi. Dualizm ten staraliśmy się pokazać za pomocą zaimprowizowanej sceny odprawiania słowiańskich obrzędów związanych z bóstwem Światowita. Fragmenty kultury duchowej i obyczajowości ludzi wieków średnich przybliżały inscenizacje przygotowane przez młodzież ze 111 artystycznej drużyny harcerskiej. W tym roku ich tematem były: sąd nad czarownicą (wraz ze spaleniem tejże), okoliczności lokacji miasteczka Wierzbnik, oraz pasowanie na rycerza.
Pierwszy dzień imprezy adresowany była do wszystkich mieszkańców, stając się swoistym, niedzielnym piknikiem rodzinnym. Poniedziałek poświęciliśmy głównie przedszkolakom i uczniom szkół z terenu powiatu starachowickiego. Mamy głębokie przekonanie, że taka kulturalna forma spędzenia czasu, czy uzupełniania zajęć lekcyjnych jest potrzebna, a impreza na stałe zagości w przestrzeni Muzeum Przyrody i Techniki oraz w kalendarzu kulturalnym Starachowic. Odzew z jakim Festyn spotkał się wśród uczestników w przekonaniu tym tylko nas utwierdza. Na zakończenie warto dodać, że w klimat średniowiecza wprowadził nas a potem umiejętnie go podtrzymywał zespół muzyczny „Grupa Radnyna” z Pruszcza Gdańskiego.
II Festyn Historyczny „Od Prasłowian do Polaków odbywał się w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa organizowanych pod honorowym patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Realizację Imprezy umożliwiło nam wsparcie, jakie otrzymaliśmy ze strony Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach oraz Starostwa Powiatowego w Starachowicach.
Współorganizatorem tegorocznego festynu było Stowarzyszenie Starożytników w Warszawie.
Patronat medialny sprawowały: Echo Dnia, Gazeta Starachowicka, Tygodnik Starachowicki, Vimedia.
Do zobaczenia w przyszłym roku, gdzieś w… przeszłości !!!