“I Festiwal Nauki”

W dniu 22 maja odbył się w naszym Muzeum “I Festiwal Nauki – Region Żelaza” zorganizowany wspólnie z Powiatem Starachowickim oraz Stowarzyszeniem „ Nasza Jedynka”, działającym przy I Liceum Ogólnokształcącym.

W imprezie uczestniczyło 521 uczniów ze starachowickich gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych.

W ramach festiwalu odbyły się prezentacje i doświadczenia naukowe przygotowane przez: Instytut Fizyki  Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, Instytut Chemii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie, Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie oraz Grupę Innowacyjnych z Kielc.

Uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. T. Kościuszki oraz II Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica ze Starachowic: Paweł Lesiak, Kacper Lipiec i Marcin Słoka zaprezentowali doświadczenia fizyko-chemiczne z wykorzystaniem kul plazmowych, właściwości przewodnictwa elektrycznego kwasu cytrynowego, czy efektów reakcji sody z octem (samopompujący się balonik, rakieta kosmiczna).

Jedną z atrakcji Festiwalu Nauki było mobilne Planetarium ze Świdnicy, w którym młodzież nie tylko zdobywała wiedzę teoretyczną, ale mogła śledzić zjawiska zachodzące we wszechświecie.

W Archeoparku można było obserwować eksperyment naukowy – wytop żelaza starożytną metodą w piecu dymarskim, przy wykorzystaniu bardzo nowoczesnej aparatury, który przeprowadzili nasi goście z Akademii Górniczo-Hutniczej z Krakowa.

“I Festiwal Nauki”
Podziel się
Przewiń na górę
Skip to content