Finał Festiwalu Pamięci

W sobotę 27 października 2012 r., w 70. rocznicę likwidacji żydowskiego getta w Wierzbniku odbył się na terenie naszego Muzeum Finał „Festiwalu Pamięci”.

Obchody rozpoczęła konferencja popularno-naukowa „Pamięć Ocalonych”, w której uczestniczyli m.in: Gina Kuhn z krakowskiego Muzeum Żydowskiego „Galicja”, rodzina Szachterów, która cudem przeżyła holocaust i której poświęcona została sztuka “Ostatnia selekcja” w reżyserii Doroty i Artura Anyżów oraz Roman Frister autor m.in. “Autoportretu z blizną”.

Po wybuchu II wojny światowej Frister uciekł wraz z rodzicami do Krakowa, gdzie zastrzelono mu matkę. Następnie trafił do obozu w Starachowicach, gdzie na dur brzuszny zmarł jego ojciec. Przeżył pobyt w obozach Mauthausen, Auschwitz oraz marsz śmierci do Mauthausen, gdzie doczekał się wyzwolenia. Po wojnie pracował jako dziennikarz w Słowie Polskim, a w 1952 został aresztowany za rzekomy sabotaż. Po zwolnieniu z aresztu śledczego UB skreślony z listy uprawnionych do wykonywania zawodu dziennikarskiego, wyemigrował do Izraela, zachowując polskie obywatelstwo. Przez 25 lat pracował w dzienniku Haaretz. Był wieloletnim korespondentem Radia Wolna Europa oraz polskiej sekcji BBC, a obecnie jest stałym korespondentem tygodnika Polityka na Bliskim Wschodzie.

Po konferencji odsłonięto tablicę pamiątkową, na której widnieje jedyna zachowana do dziś fotografia przedstawiająca Żydów pracujących na terenie Wielkiego Pieca oraz w tzw. zakładach górnych.

Festiwal Pamięci zakończył się wernisażem malarstwa Macieja Frankiewicza, którego prace wystawiane były w Krakowie, Warszawie, Izraelu i rodzinnych Starachowicach.Na wystawie zaprezentowane zostały zgromadzone przez autora wystawy pamiątki, dokumenty i ślady po przedwojennych mieszkańcach Wierzbnika na co dzień złożone w Izbie Pamięci Żydów w Starachowickim Centrum Kultury.

Wystawę można było oglądać w naszym Muzeum do 15 stycznia 2013 r.

 

Finał Festiwalu Pamięci
Podziel się
Przewiń na górę
Skip to content