XI Festyn historyczny “Od Prasłowian do Polaków”

W dniu 9 września 2019 r. na terenie muzealnego Archeoparku odbyła się kolejna edycja festynu historycznego “Od Prasłowian do Polaków”. Impreza organizowana jest w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa, które w 2019 r. odbywają się pod hasłem „Polski splot”.

W trakcie trwania imprezy zostały zaprezentowane różnorodne stanowiska warsztatowe. Uczestnicy mogli wziąć czynny udział w poznawaniu kolejnych elementów życia codziennego w przeszłości. Dzieci i młodzież mogły spróbować swoich sił m.in. jako tkaczka, krawcowa, praczka czy kowal, przyjrzeć się pracy rzeźbiarza a także własnoręcznie wykonać cegły i gazetki z okresu Solidarności. Dużym zainteresowaniem cieszyły się stanowiska przygotowane przez Grupę Rekonstrukcji Historycznej „Patrioci i Fabrykanci Zagłębia Staropolskiego” z Maleńca gdzie można było odlać żołnierzyki z ołowiu, zapoznać się z pracą kowala czy też poznać zioła używane do celów leczniczych. Nie zabrakło również wystrzałów z armaty.

Dodatkowym punktem tegorocznej edycji festynu był wernisaż wystawy „Polski przemysł zbrojeniowy w obronie niepodległości”. Wystawa powstała dzięki pomocy Pani Wojewody Agaty Wojtyszek oraz Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach. Ekspozycję uzupełniają zabytki pochodzące ze zbiorów własnych Muzeum oraz Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej.

Serdecznie dziękujemy wszystkim tym, którzy przyczynili się do współtworzenia XI edycji festynu m.in. Stowarzyszeniu Wolni i Solidarni 1980-198 ze Starachowic oraz Archiwum Państwowemu w Kielcach.

Dziękujemy również uczniom i nauczycielom za wspaniałą frekwencję. Zapraszamy za rok !!!

Galeria:

XI Festyn historyczny “Od Prasłowian do Polaków”