Poniedziałek 9 czerwca tego roku zapowiadał się wyjątkowo pracowicie. Od samego rana do naszego Muzeum zlatywały się „zastępy” pszczółek ze starachowickich przedszkoli. Celem spotkania jakie miało miejsce w muzealnym Archeoparku było przybliżenie maluchom fascynującego świata pszczół.
O tajemnicach pszczelego życia opowiadał Piotr Sobieraj, który od lat zajmuje się pszczelarstwem oraz posiada własną pasiekę. Ciszy Archeoparku nie mąciło nawet najmniejsze bzyczenie a jedynie pytania zadawane naszemu ekspertowi wskazywały na duże zainteresowanie słuchaczy. Bo też życie i obyczaje tych owadów okazały się być niezwykle ciekawe a opowiadane z takim znawstwem zamieniły na moment Archeopark w latający Uniwersytet Pszczeli. W ramach zajęć praktycznych można było zapoznać się z tajnikami pracy pszczelarza oraz używanymi przez niego narzędziami. Mali studenci dowiedzieli się w jaki sposób człowiek może wykorzystać pracę tych sympatycznych stworzonek a kiedy może stać się dla nich śmiertelnym zagrożeniem.
Nowo nabyta wiedzą przedszkolaki popisywały się podczas gier i zabaw przygotowanych przez panią Marzenę Ryską z Przedszkola nr 6.
Każda „przedszkolna pszczela rodzina” przygotowała inscenizację nawiązującą do życia najpracowitszych owadów. W Archeoparku zrobiło się rojno i gwarno niczym w prawdziwym ulu. W konkursie przygotowanym przez pracowników Muzeum polegającym na wyczarowaniu latającej pszczoły z żółtych baloników nie było przegranych – wszystkie pszczoły poleciały równie wysoko. Nagrodą dla każdego zespołu był… słoik miodu „ufundowany” przez pana pszczelarza.
Na zakończenie festynu ekologicznego wszystkie przedszkolaki otrzymały nagrody od prezydenta miasta, które wręczały panie: Małgorzata Krukowska z Urzędu Miasta, Marzena Ryska z Przedszkola nr 6 oraz Magdalena Gorzkowska – dyrektor Muzeum.
Nie muszę chyba dodawać, miód lał się obficie i każda buzia lepiła się od tego złotego nektaru kiedy „pszczółki” odlatywały do swoich przedszkolnych uli.
Organizatorami festynu ekologicznego „Wielkie znaczenie małych pszczółek” było Przedszkole Miejskie nr 6, Wydział planowania Przestrzennego, Urbanistyki i Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego oraz Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach.
tekst: Paweł Kołodziejski
foto: Magdalena Gorzkowska