W dniu 29 listopada 2019 r. w Muzeum Przyrody i Techniki odbył się spektakl Sławomira Hollanda pt. ,, Do Polski”.
Monodram „Do Polski” na podstawie poematu Abrahama Suckewera w wykonaniu Sławomira Hollanda, zakończył projekt „Mobilna przestrzeń kultury III” realizowany przez Muzeum Przyrody i Techniki wspólnie z Żydowskim Muzeum Galicja.
Poemat „Do Polski” Abrahama Suckewera jest wyznaniem miłości do ojczyzny, której pełne oblicze stanowi różnorodność. Tęsknota, która każe się autorowi mierzyć z wiejącą grozą prawdą o swym kraju, płynie z miłości. Bo tylko z miłości można wypowiedzieć najtrudniejsze prawdy. Jak te o wojnie, która dała moc ludzkiej podłości, dzielącej świat na tych, którzy mają i nie mają prawa istnieć. Podłość ta ma twarze konkretnych ludzi, gnieździ się w konkretnych sytuacjach. Grozę budzi fakt, że zachowała swoją moc również po wojnie i jest niczym monstrum strzegące wejścia komuś do własnego dom
Sławomir Holland – aktor, absolwent PWST we Wrocławiu. Współpracował z wieloma stołecznymi scenami, od 2007 roku był członkiem zespołu i do dziś współpracuje z Teatrem Ateneum. Ma w swoim dorobku wiele głównych i znaczących ról teatralnych oraz udział w ponad stu filmach i serialach. Przedstawienie „Josela Rakowera rozmowa z Bogiem” z jego udziałem otrzymało w 2012 r. Nagrodę Publiczności na III Łódzkim Festiwalu Monodramu „Mono w Manu”. Od 2012 roku koncertuje w Polsce i za granicą, wykonując partię Narratora w słynnych „Siedmiu Bramach Jerozolimy” Krzysztofa Pendereckiego.
Michał Górczyński – muzyk i kompozytor, absolwent Akademii Muzycznej im. Chopina. Zajmuje się improwizacją i interpretacją muzyki współczesnej. Jako solista występował z Kwartetem Śląskim, Orkiestrą „Aukso” i Filharmonią Podlaską. Od 2002 roku współtworzy zespół „Kwartludium” a od 2008 współpracuje m.in. z „Tik Takiem” Patrykiem Matelą. Od 2013 roku realizuje projekt „muzyka do języków”, tworząc autorską muzykę do języka jidysz, poezji japońskiej, perskiej i indonezyjskiej.
Galeria:
Zdjęcia: Sławomir Sijer (Echo Dnia Starachowice)