W Muzeum zamontowano budki lęgowe dla ptaków

Na terenie Muzeum zostały zamontowane budki lęgowe na ptaków. Zostały one przekazane przez pana Mirosława Piotrowskiego ze Starachowic, należącego do Towarzystwa Badań i Ochrony Przyrody w Kielcach. Dziękujemy !!!

Budki lęgowe dla ptaków montuje się, aby zwiększyć liczbę miejsc gniazdowych dziuplaków, czyli gatunków, które budują gniazda w dziuplach. Po sezonie lęgowym ptaków, zimą, budki są często wykorzystywane przez pilchowate czy owady. W terenie, gdzie brakuje starych, dziuplastych drzew, każda budka jest niemal na wagę złota. Najważniejsze, by budka była bezpieczna, solidnie zamontowana i wykonana z naturalnych materiałów (można używać impregnatów do drewna, jednak nie należy malować budki od środka, ponieważ niektóre środki chemiczne mogą być trujące dla ptaków). W zależności od wielkości otworu wlotowego, naszą budkę zaadoptować mogą różne gatunki – sikory, muchołówki, wróble, kowaliki, szpaki, kawki, dudki. Trzeba jednak pamiętać, by otwór wlotowy był umieszczony wysoko (blisko dachu), co utrudni drapieżnikom, np. kunom i kotom zrabowanie lęgu (dobrym sposobem zabezpieczenia lęgu jest również montowanie dodatkowej deseczki wydłużającej otwór wlotowy). Nie należy też montować żadnych patyków przy otworze, bowiem mogą one ułatwiać drapieżnikom dostanie się do środka.

DSC01904Jeśli chodzi o ekspozycję otworu wlotowego do budki względem stron świata, to właściwie dla większości ptaków nie ma to znaczenia. Najlepszą ekspozycją wydaje się być strona północna, północno-wschodnia i wschodnia, ewentualnie południowo-wschodnia. Tak zamontowana budka nie nagrzewają się za mocno i nie dochodzi do przegrzania piskląt, jak mogłoby się zdarzyć przy zawieszeniu budki od strony południowej i zachodniej. Dodatkowo budka nie jest narażona na zbyt mocny wiatr (jak wiadomo przeważają u nas wiatry zachodnie). Oczywiście wieszając budkę w zacienionym lesie można także wykorzystać ekspozycję południową. Jeśli idzie o wysokość, to najlepsza jest taka, która umożliwia sprawdzenie (i czyszczenie) budki osobom "upoważnionym" i jednocześnie uniemożliwia dostanie się do niej osobom postronnym, spacerującym w okolicy – zazwyczaj budki montuje się na wysokości 3-5 m.

Pamiętajmy, że budki możemy wykonać samemu, a wieszając je w parkach, zadrzewieniach miejskich czy ogrodach, a nawet na budynkach mieszkalnych, przyczynimy się do zwiększenia bioróżnorodności i liczby śpiewających ptaków w okolicy.

 

Więcej informacji o budkach lęgowych można znaleźć m.in. w publikacji http://www.rmikusek.pl/pdf/popularno_naukowe/2_38.Budki2012.pdf

 

 

W Muzeum zamontowano budki lęgowe dla ptaków
Podziel się
Przewiń na górę
Skip to content