76 rocznica likwidacji żydowskiego getta w Wierzbniku

W dniach od  26 do 28  października w  Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach gościliśmy projekt objazdowego przeglądu filmów o tematyce żydowskiej “Przestrzeń Obrazu: Lokalnie”. Projekt realizowany był przez Żydowskie Muzeum Galicja, został sfinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury.

Objazdowy Przegląd Filmowy odbywający się na terenie Muzeum Przyrody i Techniki, realizowany był w ramach 76 rocznicy likwidacji żydowskiego getta w Wierzbniku.

W programie projektu odbyło się oficjalne otwarcie wystawy „Wszystkie drogi…” – historie Żydów ocalonych z Zagłady oraz trzy seanse filmowe: „Droga Aszera”, „Foxtrot” oraz „Moos” .

 

Droga  Aszera

Film opowiada losy 17-letniego Aszera, któremu impulsywna natura przysparza kłopotów w szkole i poza nią. Ojciec widzi w nim spadkobiercę rodzinnej firmy budującej rusztowania. Tymczasem Aszer nawiązuje bliską relację z nauczycielem literatury Ramim, dzięki któremu odkrywa, że istnieje też świat poza biznesem ojca. Przynajmniej do chwili, kiedy tragiczny wypadek wszystko zmienia…

 Fokstrot

Nietypowy i zaskakujący dramat izraelskiej rodziny w obliczu śmierci syna. Pewnego dnia zwyczajne izraelskie małżeństwo, Michael i Daphna Feldmannowie, zostaje zdruzgotane niespodziewaną wiadomością. U progu ich domu pojawiają się żandarmi i informują o śmierci ich syna Jonathana podczas służby na niemal opustoszałym posterunku wojskowym. Z biegiem czasu Michael staje się coraz bardziej sfrustrowany niekończącymi się wizytami całej armii krewnych i biurokratów. Podczas gdy jego żona przeżywa żałobę w ciszy i spokoju, Michael wpada w spiralę gniewu, który przybiera coraz bardziej absurdalne rozmiary – analogicznie do surrealistycznych doświadczeń wojennych jego syna… W głównej roli występuje znakomity aktor izraelski Lior Aszkenazi, gwiazda doskonale znanej również w Polsce czarnej komedii „Duże złe wilki”, jednego z ulubionych filmów Quentina Tarantino.

 Moos

W wieczór Chanuki w domu młodej nieśmiałej Żydówki z Amsterdamu niespodziewanie pojawia się przyjaciel z dzieciństwa. Jego powrót z Izraela wywraca świat dziewczyny do góry nogami. Moos uświadamia sobie, że musi w końcu zacząć podążać za swoimi marzeniami. Postanawia rozpocząć naukę w szkole artystycznej. Na przekór przeciwnościom losu i opiniom nieprzyjaznych ludzi dziewczyna stara się ze wszystkich sił rozwijać swój talent i ambicje. Urocza telewizyjna komedia, który opowiada o sile ludzkich pragnień.

 

Galeria:

 

76 rocznica likwidacji żydowskiego getta w Wierzbniku
Podziel się
Przewiń na górę
Skip to content