We wtorek 10 marca do Starachowic przyjechał arcybiskup Emery Kabongo, pełniący funkcję papieskiego sekretarza – celebransa na przestrzeni dwóch kolejnych pontyfikatów. Watykański dostojnik przybył do naszego miasta na zaproszenie młodzieży – uczniów II LO im. Stanisława Staszica. Towarzyszył mu przedsiębiorca i wieloletni przyjaciel Jana Pawła II, Hans Hoffman, który od kilku lat wspiera starachowicką szkołę. W ramach niecodziennej wizyty Dostojny Gość miał okazję zobaczyć zrekonstruowany w ubiegłym roku jedyny polski papamobile. O okolicznościach budowy pojazdu oraz o jego losach po roku 1979 opowiadała dyrektor muzeum Magdalena Gorzkowska. Z jej rąk arcybiskup celebrans oraz towarzyszące mu osoby otrzymały książkę autorstwa Anny Zyskowskiej „Polski samochód dla Jana Pawła II” oraz materiały promujące Muzeum Przyrody i Techniki.

Po wizycie w naszym mieście abp Emery Kabongo udał się do Krakowa na spotkanie z kardynałem Stanisławem Dziwiszem. Jesteśmy przekonani, że podczas rozmów obu przyjaciół – purpuratów odżyły wspomnienia pierwszej pielgrzymki papieża Polaka do kraju oraz jego ówczesnego pojazdu.

Spotkanie z watykańskim dostojnikiem było kolejnym potwierdzeniem dobrej współpracy pomiędzy Muzeum Przyrody i Techniki a II Liceum Ogólnokształcącym w Starachowicach, Wyrażając nadzieję, że współpraca ta będzie w dalszym ciągu kontynuowana, kierujemy wyrazy wdzięczności do pana dyrektora Henryka Frynasa oraz nauczycieli, Beaty Szczepańskiej i Krzysztofa Dumy.

Z uwagi na remont obiektów muzeum prezentacja zabytku dostojnym gościom miała miejsce na dziedzińcu Hotelu Europa, za którego udostępnienie składamy serdeczne podziękowania. Podobne podziękowania kierujemy do firmy AutoStar za udzieloną pomoc logistyczną

tekst: Paweł Kołodziejski
foto: Wioletta Sobieraj

Podziel się
Przewiń na górę
Skip to content