29 Wytopki ołowiu, czyli niedzielne spotkanie z dawną metalurgią

W dniu 22 sierpnia (niedziela) 2021 r. Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach zaprezentowało się w Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni podczas 29 Wytopek Ołowiu.

Wytopki Ołowiu to impreza plenerowa organizowana przez Muzeum Wsi Kieleckiej, która nawiązuje do tradycji górnictwa kruszcowego Gór Świętokrzyskich. Podczas tegorocznej imprezy można było zobaczyć zrekonstruowany piec hutniczy, w którym odbywało się wytapianie ołowiu oraz bicie pamiątkowych „talarów chęcińskich”. Odbył się pokaz pozyskiwania miedzi metodą elektrolizy, według patentu dr Stanisława Ignacego Łaszczyńskiego. Zabytkowy Zakład Hutniczy w Maleńcu zorganizował pokazy dawnych technik wyrobu gwoździ, odlewanie kul i żołnierzyków. Zwiedzający mogli zobaczyć prace na żywo w kuźni zaaranżowanej i prowadzonej przez pracowników zakładu. Pan Grzegorz Kończyk z Osady Neolitycznej w Kopcu k/Iwanisk prezentował jak z malachitu otrzymać miedź zaś grupa Moccus zaprezentowała dawne rzemiosła garncarskie i kowalskie a najmłodsi turyści mogli posłuchać Świętokrzyskich Legend Górniczych. Turyści mogli obejrzeć krótkie filmy oraz prezentacje multimedialne na temat historii i tradycji metalurgicznych regionu świętokrzyskiego.

Pracownicy Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach przygotowali stoisko promocyjne oraz pokaz budowy “Dymarki”, czyli starożytnego pieca do wytopu żelaza. Goście mogli zobaczyć proces budowy pieca, jego działanie a następnie rozbicie “dymarki” na zakończenie imprezy.

Serdecznie dziękujemy Organizatorom za zaproszenie.

Galeria:

29 Wytopki ołowiu, czyli niedzielne spotkanie z dawną metalurgią
Podziel się
Przewiń na górę
Skip to content