VI Festyn Ekologiczny “Zaginiony świat naszej Ziemi” już za nami…

W piątek 24 października w Hali Lejniczej Muzeum Przyrody i Techniki odbył się Festyn Ekologiczny dla najmłodszych mieszkańców Starachowic, czyli przedszkolaków i uczniów klas I-III szkół podstawowych. Mottem tegorocznego Festynu było hasło „Nietoperz – dobry zwierz”.

Patronat nad imprezą objął  Starosta Starachowicki Andrzej Matynia, współtwórcami Festynu byli: Departament Rozwoju Obszarów Wiejskich i Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego oraz Zespół Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych. Mimo niesprzyjającej pogody do Muzeum licznie i chętnie przybyli zarówno przedszkolacy i uczniowie, jak też ich opiekunowie i rodzice. Najważniejszym elementem imprezy były oczywiście występy sceniczne przedszkolaków, m.in. wspaniałe tańce, inscenizacje teatralne, piosenki i wiersze nawiązujące do hasła Festynu. Wszystkie przedstawienia nagradzane były gromkimi brawami oraz upominkami ufundowanymi przez Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach. Podczas Festynu zaprezentowano również prace plastyczne uczestników – plakaty, instalacje przestrzenne oraz wyklejanki o nietoperzach. Pomiędzy występami małych artystów organizatorzy Festynu opowiedzieli o roli, jaką nietoperze pełnią w przyrodzie i życiu człowieka, omówili gatunki, które najczęściej można zobaczyć i usłyszeć w naszym mieście, wspomniano takze o ciekawostkach z życia latających ssaków oraz o formach ich ochrony. Przedstawiciele Departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich i Środowiska Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach oraz Zespołu Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych przygotowali rebusy, kolorowanki, różne zadania i konkursy, za których rozwiązanie oczywiście czekały atrakcyjne nagrody. Cukiernia Heka przygotowała dla uczestników pyszne „nietoperzowe” ciasto.

Każda klasa/grupa uczestnicząca w Festynie dostarczyła do Muzeum budkę (schronienie) dla nietoperzy.  Zaangażowanie najmłodszych Starachowiczan w czynną ochronę nietoperzy docenił Starosta Starachowicki wręczając grupom upominki książkowe. Budki, które zawiesimy na terenach zielonych Muzeum, z pewnością docenią również nietoperze.

W tegorocznym Festynie uczestniczyło prawie trzysta dzieci. Dziękujemy wszystkim opiekunom grup, współorganizatorom, sponsorom i oczywiście uczestnikom.

Do zobaczenia za rok!

Tekst: Dorota Cichońska

Zdjęcia: Maciej Szlęzak

 

VI Festyn Ekologiczny “Zaginiony świat naszej Ziemi” już za nami…
Podziel się
Przewiń na górę
Skip to content