W sobotę 31 marca w Hali Lejniczej Muzeum Przyrody i Techniki Ekomuzeum im. Jana Pazdura w Starachowicach odbył się koncert pod patronatem Starosty Starachowickiego – Andrzeja Matyni z okazji 20-lecia działalności Dziewczęcego Chóru Kameralnego „Portamento” działającego przy Młodzieżowym Domu Kultury w Starachowicach.
Na widowni nie zabrakło przedstawicieli władz Powiatu Starachowickiego, które reprezentował Starosta Starachowicki – Andrzej Matynia, Członkowie Zarządu Powiatu – Cezary Berak i Marek Pawłowski wraz z Sekretarzem Powiatu – Marleną Kostrzewa, Dyrektor Wydziału Edukacji – Jadwigą Maciejczak i Przewodniczącą Komisji Edukacji, Kultury, Kultury Fizycznej i Promocji Powiatu – Aulianną Wojtal.
Podczas koncertu jubileuszowego Chór „Portamento” reprezentowały: Kamila Jankowicz, Paulina Ragan, Kinga Staszewska, Anna Doroszyńska, Katarzyna Głowacka, Karolina Grzeszczyk, Małgorzata Gąś, Agata Krysiak, Anna Połeć, Magdalena Mnich, Justyna Gunia, Barbara Jop, Anna Garbala, Ewa Babicka, Aleksandra Krzciuk, Diana Nowak, Karolina Maciejczak, Magdalena Czerwińska, Justyna Głowacka, Joanna Domańska, Joanna Czapka. Przed starachowicką publicznością wystąpili również gościnnie Tadeusz Czechak oraz Zespół Muzyki Dawnej „Preambulum” z Gorzowa Wielkopolskiego.
Chór Kameralny „Portamento” rozpoczął swoją działalność w 1992 roku przy Młodzieżowym Domu Kultury w Starachowicach. Założycielem i prowadzącym chór jest Bożena Magdalena Mrózek. Zespól tworzy 21 dziewcząt, jego repertuar stanowią utwory z różnych epok, od późnego średniowiecza po współczesność. Chór „Portamento” często uczestniczy w festiwalach, przeglądach i konkursach muzyki sakralnej i świeckiej zdobywając nagrody i wyróżnienia oraz uznanie słuchaczy. Miał okazję także koncertować poza granicami naszego kraju, jak np. w Niemczech, w Anglii, w Czechach, na Ukrainie. Na swoim koncie chór ma dwie płyty. Wielokrotnie też nagrywał audycje dla Rozgłośni Muzycznej Radia Kielce. Zespół stale podnosi swoje umiejętności uczestnicząc m.in. w ogólnopolskich warsztatach muzyki dawnej oraz organizując warsztaty i obozy artystyczne z udziałem zawodowych wokalistów i chórmistrzów. Dyrygentka Bożena Magdalena Mrózek podkreśla, że śpiewanie w chórze to nie tylko liczne wyjazdy zagraniczne i udział w festiwalach, ale tez aspekt wychowawczy.