19-20.05.2016 – „XII Żelazne Korzenie”

Za nami XII warsztaty archeologiczne “Żelazne Korzenie – Człowiek i Żelazo w pierwszych wiekach naszej ery”. Uczestnicy jak najbardziej dopisali, pogoda również.

Podczas tegorocznej edycji czekało na uczestników szereg atrakcji m.in. zwiedzanie Muzeum, projekcje filmu “Żelazny Pielgrzym”, walki gladiatorów, przysmaki w kuchni rzymskiej, “produkcja” monet, kurs “Jak ustrzelić obiad”, szkolenie z niecenia ognia, moda rzymska oraz wiele innych.

Równocześnie do imprezy w muzealnym Kinie Kotłownia zaprezentowany był film „Żelazny Pielgrzym”, który porusza tematykę historii i tradycji starożytnego hutnictwa żelaza. Było to krótkie wprowadzenie w tematykę imprezy oraz to co czekało na uczestników na terenie Archeoparku.

Pod specjalnie przygotowaną wiatą zobaczyć można było eksperymentalne wytopy w piecach dymarskich. Począwszy od postawienia pieca, poprzez cały proces, w którym za pomocą węgla drzewnego otrzymywano żelazo w postaci gąbczastej. Otrzymany produkt należało oczywiście później obrobić, po czym doskonale nadawał się do wyrobu narzędzi czy broni. Odtwórcy przedstawili również życie i pracę starożytnych hutników żelaza w Górach Świętokrzyskich.

Jak zawsze podczas imprezy grupy rekonstrukcyjne przeniosły nas w czasy antyku, gdzie zobaczyć mogliśmy gladiatorów, celtów oraz znanych wszystkim rzymskich legionistów, których oczywiście nie mogło zabraknąć również w tym roku. Stowarzyszenie Celtica, Hellas et Roma, Pro Antica LEGIO XIIII, Stowarzyszenie Vicus Ultimus oraz grupa Harjis – Dagome dbali o to żeby możliwie jak najdokładniej zapoznać wszystkich zgromadzonych z życiem, ze zwyczajami oraz osiągnięciami ówczesnych ludów. Walk pomiędzy celtami oraz rzymianami oraz walk gladiatorów na Muzealnym Archeopaku nie dało się uniknąć – były wręcz wskazane i jak zwykle wzbudzały największe zainteresowanie.

Podczas Żelaznych Korzeni prezentowane były również elementy z celtyckiego życia codziennego. Na specjalnie przygotowanych stanowiskach znaleźć mogliśmy osoby zajmujące się tkactwem, kaletnictwem, brązownictwem, kowalstwem, obróbką kości, mincerstwem, powroźnictwem, filcownictwem, kuchnią, a także grami i zabawami antycznymi.

Odwiedzili nas:
– przedszkolaki z Wąchocka oraz Skarżyska-Kamiennej;
– uczniowie ze szkół podstawowych m.in. z Lublina, Pionek, Kielc, Szerzaw, Przysuchy, Radlina, Nowej Słupi, Dołów Biskupich, Tychowa, Nowej Słupi oraz Starachowic;
– gimnazjaliści z Nowej Słupi, Węchadłowa, Kielc oraz Staszowa w ramach projektu “Żelazny Most”
– licealiści z III LO w Starachowicach;
– studenci Akademii Górniczo-Hutniczej z Krakowa;
– turyści indywidualni;

Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom oraz opiekunom grup za udział w imprezie zorganizowanej wspólnie ze Starostwem Powiatowym w Starachowicach oraz Świętokrzyskim Stowarzyszeniem Dziedzictwa Przemysłowego.

Dziękujemy również wszystkim odtwórcom bez których “nasza lekcja historii” nie mogłaby się odbyć!!!

ZAPRASZAMY ZA ROK !!!

I dzień “Żelaznych Korzeni” – 19.05.2016 r.

II dzień “Żelaznych Korzeni” – 20.05.2016 r.

Tekst: Katarzyna Surma
Fot.: Pracownicy Muzeum Przyrody i Techniki

19-20.05.2016 – „XII Żelazne Korzenie”