14. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS

     W dniu 8 czerwca 2016 r. w Hali Lejniczej Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach rozpoczął się 14. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS – Prawa człowieka w filmie. Organizatorami starachowickiej edycji Festiwalu są Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, Społeczny Instytut Filmowy, starachowickie Stowarzyszenie LOKALNI.PL oraz Muzeum.

     W Polsce Festiwal odbywa się od 2001 roku. Od 2006 roku przyjął nazwę Międzynarodowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS – Prawa Człowieka w Filmie. Jest to jedna z dwóch największych na świecie imprez filmowych poświęconych prawom człowieka prezentujących filmy dokumentalne. Każdego roku na festiwalu obejrzeć można ok. 70 światowej klasy filmów. Z roku na rok impreza cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Podczas starachowickiego Festiwalu, w muzealnym Kinie Kotłownia, zaprezentowanych będzie 10 filmów dokumentalnych. Szczegółowy program Festiwalu znajduje się tutaj. Oprócz filmów znajdą się również w nim również imprezy towarzyszące takie jak spotkania z ekspertami, dyskusje panelowe, koncerty muzyczne oraz warsztaty w starachowickich szkołach ponadgimnazjalnych pt. „Internet- Bezpieczeństwo, prywatność, wolność słowa”.

     O godz. 17:00 Pani Anita Utnik-Wawszczak oficjalnie otworzyła 14. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS odbywający się przez 5 dni (do 12 czerwca 2016 r.) w starachowickim muzeum. Następnie głos zabrał Pani Mirosław Gęborek, główny inicjator zorganizowania w Starachowicach Festiwalu. Podziękował on wszystkim zebrany za przybycie oraz wszystkim osobom, które pomogły mu i zaangażowały się w to, aby Starachowice dołączyły do grona festiwalowych miast. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. Pan Dariusz Dąbrowski – Starosta Starachowicki, Pani Dominika Bycharska-Siniarska, prawnik, dyrektor Obserwatorium Wolności mediów w Polsce Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, przedstawiciele Urzędu Miasta w Starachowicach.

     W trakcie otwarcia imprezy odbyło się rozstrzygnięcie Międzyszkolnego Konkursu Plastycznego „Mały i duży” – prawa człowieka w świecie dziecka pod patronatem Rzecznika Praw Dziecka zorganizowanego przez Gimnazjum nr 3 im. Henryka Sienkiewicza w Starachowicach. Nagrody wręczono laureatom oraz osobom wyróżnionym przez Jury konkursy. Rzecznika Praw Dziecka niestety nie mógł przybyć na imprezę, ale dla każdej osoby biorącej udział w konkursie ufundował atrakcyjne nagrody.

Laureatami konkursu “Mały i duży” – Prawa człowieka w świecie dziecka byli:

w kategorii szkół podstawowych:

Daria Czubak (SP nr 12) – I nagroda
Małgorzata Heda (SP nr 13) – wyróżnienie
Aleksandra Walkiewicz (SP nr 11) – wyróżnienie
Jakub Karykowski (SP im. Świętokrzyskich Partyzantow AK w Wielkiej Wsi) – wyróżnienie
Julia Zając (SP nr 9) – wyróżnienie

w kategorii szkół gimnazjalnych:

Jagoda Blicharz (Gimnazjum nr 3) – I nagroda
Valentina Ardito (Gimnazjum nr 3) – wyróżnienie
Anna Zaczyńska – (Gimnazjum nr 3) – wyróżnienie
Julia Basiak – (Gimnazjum nr 3) – wyróżnienie
Barbara Oziomek (Gimnazjum im. mjr Jana Piwnika “Ponurego” w Wąchocku ) – wyróżnienie
Natalia Krzemińska (Gimnazjum w Mircu) – wyróżnienie

w kategorii szkół ponadgimnazjalnych:

Wiktoria Adamczyk (Zespół Szkół Zawodowych nr 2) – I nagroda
Krystian Stańczak (Zespół Szkół Zawodowych nr 2) – wyróżnienie

Pierwszy dzień festiwalu zakończył się na Hali Spustowej koncertem Michała Sołtana.

Zapraszamy na kolejne dni Festiwalu!!!

Tekst: Katarzyna Surma
Fot.: Katarzyna Surma

14. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS
Podziel się
Przewiń na górę
Skip to content