14.08.2014r. – Spotkanie autorskie z Angeliką Kuźniak

14 sierpnia w zabytkowym Kinie Kotłownia odbyło się spotkanie autorskie z Angeliką Kuźniak i jej książką „Papusza”.

Autorka Angelika Kuźniak dotarła do bezcennych materiałów archiwalnych, które rzucają nowe światło na los legendy cygańskiej poezji Bronisławy Wajs, po cygańsku nazywanej Papusza czyli lalka. Pamiętnik Papuszy, jej listy do Jerzego Ficowskiego czy korespondencja z Julianem Tuwimem to także nieocenione źródło informacji dotyczących realiów życia polskich Cyganów. Wędrówki z taborami, rzeź na Wołyniu, przymusowe osiedlanie, nieufność Polaków, a nade wszystko przywiązanie do przyrody i wolności.

Papusza to znakomita opowieść reporterska o świecie, którego już nie ma. I cenie, jaką płaci się za inność. Spotkanie było kolejną odsłoną projektu: „Zapomniane obrazy – czego nie wiemy o Romach”, realizowanego przez Muzeum przy współfinansowaniu ze środków Województwa Świętokrzyskiego i honorowym patronacie Starosty Starachowickiego.

Dodatkowym elementem spotkania była muzyka wykonaniu Agnieszki Kowalczyk i Jakuba Niewczasa. Spotkanie poprowadziała dr Małgorzata Kołaczek.

Serdecznie dziekujemy za przybycie !!!

14.08.2014r. – Spotkanie autorskie z Angeliką Kuźniak