100 lat Starachowickiej Straży Pożarnej

W 1906 roku w osadzie miejskiej Wierzbnik powołano do życia Ochotniczą Straż Ogniową. Był to efekt z jednej strony dynamicznego rozwoju miasteczka i co za tym idzie zwiększającego się zagrożenia pożarowego, z drugiej zaś zgoda władz rosyjskich była następstwem krótkotrwałej odwilży politycznej po rewolucji 1905 roku. Państwowa Straż Pożarna w Starachowicach wspólnie z Muzeum Przyrody i Techniki przypomniały o wiekowej już tradycji ochrony przeciwpożarowej w naszym mieście organizując wystawę pt. „100 lat Straży Pożarnej w Starachowicach”.

Zaprezentowano na niej elementy sprzętu gaśniczego i wyposażenia załóg strażackich, zarówno tego sprzed kilku dekad, jak i używanego współcześnie. Zwiedzający mogli także podziwiać imponująca kolekcję modeli wozów pożarniczych, oraz zbiór filatelistyczny z początku ubiegłego stulecia. Dopełnienie całości stanowiły nagrodzone prace plastyczne uczniów szkół podstawowych i gimnazjów z terenu powiatu poświęcone tematyce ochrony przeciwpożarowej. Komisarzem wystawy jest zastępca komendanta PSP w Starachowicach st. bryg. Maciej Kowalczyk, a oglądać ją można w dniach 15 V – 18 VI w budynku starej hali lejniczej Muzeum Przyrody i Techniki.

foto: Magdalena Gorzkowska

100 lat Starachowickiej Straży Pożarnej