Po trzech latach przerwy na teren muzealnego Archeoparku powróciły Żelazne Korzenie, edukacyjna impreza plenerowa upowszechniająca wiedzę na temat życia codziennego mieszkańców Gór Świętokrzyskich w epoce wpływów rzymskich. Wzorem poprzednich edycji uczestnicy zostali podzieleni na kilka grup, które zapoznawały się ze stanowiskami związanymi z konkretnymi dziedzinami ludzkiej aktywności. Sposób wykonywania przedmiotów codziennego użytku ale również ich kulturowy kontekst stanowiły treść przekazu. Tym co w sposób szczególny wyróżniało region świętokrzyski sprzed dwóch tysięcy lat było rozwinięte na dużą skalę hutnictwo żelaza. Nie mogło zatem zabraknąć pokazów wytopu z wykorzystaniem technik z tamtego okresu.
Uczestnicy mieli okazję dowiedzieć się o istniejących kontaktach ludów barbarzyńskich ze światem i kulturą antycznego Rzymu. Nie bez znaczenia pozostawała wymiana handlowa a co za tym idzie kulturalna pomiędzy dwoma różnymi „płucami” ówczesnej Europy. Aby zapoznać młodzież z elementami obyczajów starożytnych Rzymian przygotowano pokazy uzbrojenia i taktyki wojennej legionistów zaaranżowano targ niewolników oraz walki gladiatorów. W tegorocznej edycji Żelaznych korzeni, które odbywały się w dniach 26 – 27 maja wzięło udział blisko 1100 dzieci i młodzieży z całego kraju. Dodatkową atrakcją dla nich była możliwość zwiedzenia wystawy paleontologicznej oraz uczestnictwo w warsztatach interaktywnych.
Współorganizatorami wydarzenia było Świętokrzyskie Stowarzyszenie Dziedzictwa Przemysłowego w Kielcach, Starostwo Powiatowe w Starachowicach oraz Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach.
26 maja w trakcie Żelaznych Korzeni odbyła się Konferencja naukowa „Muzeum Przyrody i Techniki Ekomuzeum im. Jana Pazdura w Starachowicach…10 lat później”, zorganizowana przez Radę i Zarząd Powiatu Starachowickiego. Uczestnicy spotkania, pośród których znaleźli się przedstawiciele świata nauki, władz samorządowych oraz muzealnicy dokonali podsumowania pierwszej dekady działalności placówki, jak również wskazywali w jakim stopniu zrealizowane zostały zamierzenia programowe postawione przed Muzeum w roku 2001.
tekst: Paweł Kołodziejski
foto: Magdalena Gorzkowska