16 i 23 marca 2013 r. w naszym Muzeum świętowaliśmy urodziny dwugrzebieniastego jaszczura czyli dilofozaura, nazywanego często Dyziem. Dilofozaur, Dilophosaurus, Dyzio – to rodzaj teropoda z rodziny dilofozaurów (Dilophosauridae). Nazwa rodzajowa Dilophosaurus oznacza dwugrzebieniastego jaszczura. Występował na początku okresu jurajskiego (około 200-191 mln lat temu) na obszarze dzisiejszej Ameryki Północnej, Europy i Azji.
Dyzio jak każdy dinozaur mięsożerny był myśliwym o lekkiej budowie ciała, potężnych kończynach tylnych i bardzo długim ogonie. Miał około 6 m długości i ważył około 0,5 tony. Najbardziej charakterystyczne w całym wyglądzie naszego jubilata były dwa półkoliste grzebienie, wyrastające ze szczytu czaszki (prawie tak cienkie jak papier). Zaczynały się one za linią nozdrzy a kończyły za oczami. Ich funkcja nie została jak dotąd wyjaśniona. Inną cechą czaszki dilofozaura, spotykaną też u innych przedstawicieli nadrodziny Coelophysoidea, jest odstęp między kością szczękową a kością przedszczękową, nadający głowie zwierzęcia kształt nieco podobny do głowy krokodyla. Jest możliwe, że swoje ofiary dilofozaur uśmiercał dość długimi łapami zakończonymi pazurami. Mógł polować między innymi na młode roślinożerne dinozaury albo wręcz żywić się padliną
Pierwsze skamieniałości tego dinozaura, bez charakterystycznego podwójnego grzebienia na czaszce, odkryto w 1942 roku na obszarze północnej Arizoniy w USA. Skamieniałości dilofozaura zostały znalezione w USA na obszarze stanu Arizona oraz w Chinach (Yunnan). Na obszarze Polski w Górach Świętokrzyskich oraz w Szwecji znalezione zostały jego tropy.
Większość naukowców zalicza dilofozaura do nadrodziny Coelophysoidea, tym samym uznając go za krewnego takich teropodów, jak celofyz czy megapnozaur. Z kolei ta nadrodzina tradycyjnie jest zaliczana do szerszego kladu ceratozaurów, razem z m.in. ceratozaurem i rodziną abelizaurów. Niektóre nowsze badania sugerują jednak, że tradycyjnie rozumiane ceratozaury są grupą parafiletyczną, a ceratozaur i abelizaury są bliżej spokrewnione z tetanurami niż z Coelophysoidea.