Historia rajdu miała swój początek w 1977 roku kiedy to francuski kierowca Thierry Sabine zgubił się na pustyni podczas rajdu Abidżan-Nicea. Szukając właściwej drogi do mety stwierdził, że pustynia to idealne miejsce dla organizacji rajdów. Warunki wyjątkowo trudne tak dla zawodników jak i ich pojazdów. Miejsce dla najwybitniejszych kierowców rajdowych. Tak narodził się pomysł zorganizowania rajdu Paryż-Dakar.
Pierwsza edycja rajdu miała miejsce w Paryżu 26 grudnia 1978 roku. Na starcie zgłosiło się 182 pojazdy. Po wielodniowej walce z pustynnym piaskiem i przejechaniu ponad 10000 kilometrów do mety dojechało 74 uczestników.
Przez 10 lat wyścig odbył się na trasie Paryż-Algier-Dakar. Z roku na rok popularność rajdu rosła, aż w 1988 r. pada rekord uczestników w liczbie 603 pojazdów. W międzyczasie tj. w 1986 roku podczas burzy piaskowej ginie w wyniku wypadku śmigłowca pomysłodawca rajdu. W czasie dziesięciu edycji zginęło kolejne 8 osób.
W 1989 roku zdecydowano na zmianę trasy rajdu. Nowa trasa nie biegła już przez Algierię tylko przez Tunis. Kolejne lata przynoszą dalsze zmiany trasy i tak w 1995 rajd rozpoczął się nie w Paryżu ale w Grandzie czy później z innych miejscowości. W 2008 trzydziesta edycja rajdu zostaje odwołana z względu na terroryzm panujący w Afryce – giną francuscy turyści. Od 2009 roku kolejne edycje zostały zorganizowane poza Afryką i Europą
Warto wspomnieć o polskim epizodzie w Rajdzie Paryż Dakar. W 1987 roku startują po raz pierwszy dwie załogi z Polski na samochodach marki Jelcz. Szczególnie ważnym rokiem dla mieszkańców Starachowic jest rok 1988 kiedy to dwa Stary 266 wzięły udział w 10 jubileuszowej edycji rajdu. Do mety dotarły dwie załogi, Jerzy Franek i Tomasz Sikora oraz Jerzy Mazur z Julianem Obrockim. Jeden z oryginalnych samochodów uczestniczących w tym rajdzie można zobaczyć w naszym muzeum.
Obecnie trwa 44 edycja Rajdu Dakar w Dżuddzie a zakończenie zaplanowano na 14 stycznia. Po raz trzeci ta najtrudniejsza i najbardziej prestiżowa impreza świata odbywa się w Arabii Saudyjskiej. Na liście startowej znalazło się 11 Polaków. Najbardziej doświadczony jest Przygoński, który w Dakarze pojedzie po raz 13, w tym po raz siódmy za kierownicą samochodu (wcześniej na motocyklu).
Na 3. etapie ze startem i metą w Al Quaysumah Marek Goczał z Łukaszem Łaskawcem prowadzili od początku do końca. Michała Goczała z Szymonem Gospodarczykiem wyprzedzili o blisko trzy minuty, a podium uzupełnili Aron Domżała i Maciej Marton.
Trzymamy kciuki i czekamy na finał rajdu zaplanowany na 14 stycznia w Dżuddzie.