Oferta edukacyjna

Oferta cenowa ważna od 1 kwietnia 2020 r.

Zapraszamy do skorzystania z przygotowanych przez Muzeum lekcji muzealnych.

Zajęcia prowadzone są dla grup od 10 do 25 osób.
W przypadku mniejszej lub większej ilości osób istnieje możliwość przeprowadzania zajęć po wcześniejszym uzgodnieniu terminu i ceny.

Rezerwacji prosimy dokonywać minimum tydzień przed planowaną wizytą w Muzeum osobiście w budynku Recepcji (ul. M. Piłsudskiego 95), pod nr tel. 41 275 40 83 wew. 29, 783 730 094 lub za pomocą poczty elektronicznej: recepcja@ekomuzeum.pl

Nie święci garnki lepią – warsztaty ceramiczne

To zajęcia praktyczne, podczas których uczestnicy tworzą własne wyroby ceramiczne. Uczą się jak przygotować glinę, jak nadawać jej pożądane formy i kształty, jak je zdobić oraz w jaki sposób nadać im trwałość. Uczestnicy zapoznają się również z historią zastosowania naczyń glinianych.

Czas trwania zajęć: 45 min
Koszt: 6 zł/os.

Lekcja skierowana do przedszkoli (możliwość przeprowadzenia lekcji wyjazdowej) oraz uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

Warsztaty pieczenia chleba

Kto z nas nie lubi zapachu świeżego pieczywa? Kto nie zachwycał się jego smakiem? A co dopiero, gdy ten urzekający smak połączony jest ze zdrowiem jakie on nam daje! Dziś wraca się do tradycji pieczenia chleba w domu. Taki własnoręcznie upieczony chleb to prawdziwy powód do chluby. Jeśli wątpisz, że sam możesz upiec zdrowy chleb, daj nam szansę by rozwiać Twoje wątpliwości. Uczestnicy warsztatów pieczenia chleba dowiedzą się, że pieczenie chleba nie należy do trudnych ani pracochłonnych czynności. Nauczą się nie tylko jak samodzielnie wypiekać chleb, ale zdobędą wiedzę, która umocni ich w przekonaniu, że warto to zrobić. Dowiedzą się m.in. jaką mąkę wybrać do przygotowania ciasta chlebowego, jak przyrządzić zakwas i w czym upiec chleb. Poznają ponadto istotną rolę błonnika w diecie. Uczestnicy warsztatów otrzymają dodatkowo wypróbowane przepisy na ciasto chlebowe.

Czas trwania zajęć: 120 min
Koszt: 15 zł/os.

Lekcja skierowana do przedszkoli oraz uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

Jak powstawały tropy dinozaurów

DSCF0028Dinozaury to spektakularne i znane wszystkim zwierzęta dominujące na Ziemi w erze mezozoicznej. Na zajęciach uczestnicy dowiedzą się do jakiej grupy zwierząt należały dinozaury, kiedy powstały i dlaczego wyginęły. Po krótkiej prelekcji dzieci samodzielnie wykonają odlew gipsowy własnego „tropu”.

Czas trwania zajęć: 60 min
Koszt: 6 zł/os.

Lekcja skierowana do przedszkoli oraz uczniów szkół podstawowych.

Od dymarki do wielkiego pieca, czyli rozwój hutnictwa w Górach Świętokrzyskich

DSCF3697Czym jest dymarka? Do czego służyła? Jak działał wielki piec? Co to jest surówka żelaza? Na te i inne pytania związane z hutnictwem odpowiemy wspólnie podczas zajęć. Uczestnicy w trakcie spaceru po Muzeum dowiedzą się jak na przestrzeni lat zmieniały się budowy pieców i technologie wytopu. (Możliwość wykorzystania wystawy w Wieży Ciśnień).

Czas trwania zajęć: 45 min
Koszt: 5 zł/os.

Lekcja skierowana do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

STAR – ciężarówka ze Starachowic

Samochód ciężarowy STAR od lat kojarzy się ze Starachowicami. Ale czy każdy wie kiedy postanowiono uruchomić jego produkcję, jak zmieniały się modele ciężarówek czy jakie były losy Fabryki Samochodów Ciężarowych? Tego wszystkiego spróbujemy dowiedzieć się na zajęciach których zwieńczeniem będzie zrobienie własnego modelu STARa.

Czas trwania zajęć: 45 min
Koszt: 6 zł/os.

Lekcja skierowana do uczniów szkół podstawowych.

Starachowice kiedyś i dziś

DSCF0420Zajęcia te maja na celu przybliżenie historii miasta i prezentację jak kiedyś wyglądało miasto. Po prezentacji zdjęcia z przed lat uczestnicy będą próbować odgadnąć co to jest za miejsce. Następnie zostanie zaprezentowane współczesne zdjęcie tego miejsca. Dyskusja dotycząca warunków życia w Starachowicach, rozwoju i przyszłości miasta. Prezentacja multimedialna oraz unikatowy materiał filmowy z lat 70-tych.

Czas trwania zajęć: 60 min
Koszt: 5 zł/os.

Lekcja skierowana do uczniów szkół i ponadpodstawowych.

Silnik spalinowy – „serce” samochodu

DSCF0012Zajęcia te mają na celu poszerzenie wiedzy historycznej i technicznej z zakresu budowy silników spalinowych. Podczas zajęć zapoznamy się z historią rozwoju silników spalinowych stosowanych w pojazdach samochodowych. Omówiona zostanie budowa i zasada działania silników benzynowych i wysokoprężnych z uwzględnieniem konstrukcji stosowanych w ciężarówkach marki STAR. Porównamy te dwa typy silników wykazując ich wady i zalety. Uczestnicy będą mieli okazję zobaczyć prototypy silników samochodów ciężarowych, które nie zostały wprowadzone do produkcji seryjnej. W sezonie letnim będzie możliwość zobaczenia rodzimych konstrukcji samochodów ciężarowych marki STAR.

Czas trwania zajęć: 60 min
Koszt: 5 zł/os.

Lekcja skierowana do uczniów szkół ponadpodstawowych.

Zabytki Starachowic/Powiatu Starachowickiego

DSCF0398Uczestnicy w trakcie zajęć dowiedzą się m.in. co to jest zabytek, jakie mamy ich rodzaje oraz jak dbać o zabytkowe rzeczy lub obiekty, a także kim jest i czym się zajmuje konserwator. Spróbujemy wspólnie odkryć co jest zabytkiem na terenie naszego miasta a także poznać sposoby ich zachowania dla przyszłych pokoleń.

Czas trwania zajęć: 45 min
Koszt: 5 zł/os.

Lekcja skierowana do przedszkoli oraz uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

Polskie gady, czyli jak być sprawnym herpetologiem

Jakie gady żyją w Polsce i które z nich można zobaczyć na terenie Muzeum? Czy gadów trzeba się bać? Czy wszystkie jaszczurki mają nogi? Czym różni się jaszczurka zwinka od jaszczurki żyworodnej, a czym żmija od gniewosza plamistego? Gdzie żyją polskie żółwie? Dlaczego chronimy gady? Zajęcia obejmują: prezentację multimedialną (podstawowe informacje o polskich gadach oraz zagrożenia i formy ochrony gadów) oraz lepienie z masy solnej przedstawiciela polskiej herpetofauny (jaszczurki bądź żółwia).

Czas trwania zajęć: 45 min
Koszt: 6 zł/os.

Lekcja skierowana do przedszkoli oraz szkół podstawowych.

Płazy i gady kopalne Polski

DSCF1843Lekcja poświęcona jest kopalnym płazom i gadom, których skamieniałości i tropy znaleziono na terenie Polski. Zamieszkiwały one kiedyś na obszarze naszego kraju od późnego paleozoiku, przez trias, jurę i kredę, aż po kenozoik. Podczas zajęć omówione zostaną gatunki kopalne tych zwierząt z okresu permu i triasu. Zajęcia obejmują: prezentacje multimedialną i zwiedzanie ekspozycji permsko-triasowej wystawy przyrodniczej.

Czas trwania zajęć: 45 min
Koszt: 5 zł/os.

Lekcja skierowana do szkół ponadpodstawowych.

Decoupage

Decoupage to technika ozdabiania przedmiotów stosowana już w średniowieczu. Polega ona na przyklejaniu na odpowiednio spreparowaną powierzchnię (drewno, metal, szkło, tkanina, plastik, ceramika) wzoru wyciętego z papieru lub serwetki papierowej (technika serwetkowa), a następnie lakierowaniu takiej powierzchni, aby wzór „wtopił” się w ozdabiany przedmiot. W trakcie zajęć uczestnicy przekonają się, że nie będąc osobą uzdolnioną plastycznie można samodzielnie wykonać ciekawe, piękne drobiazgi i upominki dla siebie i bliskich a przy okazji wykorzystać niepotrzebne w domu rzeczy (np. płyty CD, słoiki).

Czas trwania zajęć: 90 min
Koszt: 10 zł/os.

Lekcja skierowana do przedszkoli oraz szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

Lekcje sezonowe:

Muzeum na Święta – Bombki lub jajka wielkanocne/ Zawieszki

Wykonywanie własnoręcznie ozdób było kiedyś normalnym zajęciem, nie tylko najmłodszych dzieci, ale także młodzieży czy osób dorosłych. Dziś, w czasach niemal nieograniczonych możliwości kupienia wszelkich ozdób, niewiele dzieci umie poszczycić się umiejętnością robienia chociażby łańcuchów na choinkę. Na zajęciach dzieci zapoznają się z tajnikami tworzenia ozdób metodą decoupage’u i własnoręcznie zrobią bombkę choinkową/jajko wielkanocne lub zawieszkę (do wyboru przy rezerwacji), którą będą mogli zawiesić na choince, oknie lub sprezentować najbliższym.

W przypadku wyboru opcji Zawieszek uczestnicy proszeni są o zabranie ze sobą na zajęcia płyty CD.

Czas trwania zajęć: 90 min
Koszt: 10 zł/os.

Lekcja skierowana do przedszkoli oraz szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

Muzeum na Święta – Świąteczne zwyczaje (ozdoby choinkowe)

Uczestnicy warsztatów zapoznają się z tradycyjnymi elementami kultury i obrzędami związanymi ze Świętami Bożego Narodzenia, poznają dawne wierzenia i wróżby wigilijne oraz zakazy i nakazy obowiązujące pierwszego Dnia Świąt. Uczestnicy spotkania dowiedzą się skąd wywodzi się choinka i ozdoby choinkowe. Na zakończenie wspólnie wykonają łańcuchy choinkowe,  którymi, już w domu, będą mogli przystroić swoje choinki.

Czas trwania zajęć: 90 min
Koszt: 6 zł/os.

Lekcja skierowana do przedszkoli oraz szkół podstawowych (klasy I – V).

Muzeum na Święta – Polskie tradycje i zwyczaje wielkanocne (kartki świąteczne)

W zależności od tego, w jakiej części kraju mieszkamy, możemy znać różne tradycje i zwyczaje Świąt Wielkanocnych. W Polsce, w wielu regionach wciąż kultywowane są dawne obyczaje, choć w nieco zmienionej formie. Na zajęciach poznamy te najważniejsze, a także wykonamy kartki wielkanocne, które staną się upominkiem dla rodziny i bliskich.

Czas trwania zajęć: 90 min
Koszt: 6 zł/os.

Lekcja skierowana do przedszkoli oraz szkół podstawowych (klasy I – V).

Tekst: Aleksandra Rokoszna
Fot.: Pracownicy Muzeum Przyrody i Techniki

Podziel się