MASZYNKA DO MIELENIA
Wynalazcą maszynki do mięsa był Karl Friedrich Christian Ludwig Freiherr Drais von Sauerbronn, który to również stworzył pierwszy rower typu biegowego.
Karl Drais urodził się 29 kwietnia 1785 roku w Karlsruhe a jego wynalazek mimo upływu czasu nie zmienił się znacząco. Współczesna konstrukcja ręcznej maszynki do mielenia mięsa jest zbliżona do pierwowzoru. Zbudowana jest z korpusu (1), korby (2), nożyka (3), sitka (4), nakrętki (5), oraz ślimaka (6).
W naszej kolekcji zabytków posiadamy kilka maszynek do mielenie mięsa wyprodukowanych przez Zakłady Starachowickie, które oprócz produkcji zbrojeniowej (dział przeciwlotniczych, haubic, amunicji) wytwarzały wyroby na rynek cywilny. Do tych produktów oprócz maszynek do mielenia należały grzejniki, kotły centralnego ogrzewania typu Reck, rury kanalizacyjne, kształtki wodociągowe itp.
Warto wspomnieć, że zastosowany ślimak to konstrukcja znana od wieków wymyślona przez Archimedesa tzw. „śruba Archimedesa” stosowana jako pompa wody
Maszynki do mielenia trafiały nie tylko na rynek wewnętrzny w trzech rozmiarach 5,8 i 10, ale również na eksport o czym świadczy m. in. napis na korpusie „Made In Poland”.
Tekst: Maciej Szlęzak
Zdjęcia: Maciej Szlęzak, Wikipedia
Obiekt nr MPT.T.75