Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach serdecznie zaprasza do udziału w letnich warsztatach odbywających się pod hasłem „Lato w Hucie 2021 – edukacyjne środy”.
Warsztaty odbywać się będą od 07 lipca do 25 sierpnia 2021 r., w każdą środę od 10:00 do 14:00. W skład zajęć wchodzą dwa różnorodne bloki tematyczne każdego dnia. Podczas tegorocznej edycji proponujemy zajęcia przyrodnicze, techniczne, plastyczne oraz zajęcia warsztatowe. Szczegółowy harmonogram oraz opis zajęć przedstawiamy poniżej.
W zajęciach mogą uczestniczyć dzieci w wieku od 7 do 12 lat.
Koszt warsztatów to 8 zł/os. za dzień.
Zapisy prowadzone będą od 1 lipca pod nr tel. 783 730 094, 41 275 40 83 wew. 29, w budynku Recepcji Muzeum (ul. Piłsudskiego 95) lub drogą elektroniczną recepcja@ekomuzeum.pl.
Ilość miejsc ograniczona!!! Maksymalne ilość osób na zajęciach to 20.
Muzeum zastrzega sobie możliwość zmiany terminów zajęć !!!
Harmonogram letnich warsztatów „LATO W HUCIE 2021”
28.07.2021
- 10:00 – 14:00 Warsztaty modowe – poznajemy ubiór przez jego historię, w jaki sposób powstawał- techniki szycia, rodzaje tkanin. Stroje z różnych epok – dzieci będą mogły się przebrać.
04.08.2021
- 10:00 – 12:00 Magiczne Muzeum
- 12:00 – 14:00 Pajęczyna wspomnień
11.08.2021
- 10:00 – 12:00 Fizyka na wesoło
- 12:00 – 14:00 Zrób to sam
18.08.2021
- 10:00 – 12:00 Poszukiwanie zaginionego skarbu
- 12:00 – 14:00 Łamigłówki przyrodnicze
25.08.2021
- 10:00 –12:00 Zakończenie „Lato w Hucie”
Opisy zajęć „Lato w Hucie”
Fizyka na wesoło
Dowiadujemy się tu skąd pochodzi woda w naszych gospodarstwach domowych i jak wygląda droga, którą musi pokonać, aby do nas dotrzeć. Zajęcia maja na celu przedstawienie za pomocą eksperymentów właściwości fizyczne wody. Jednym z doświadczeń będzie stworzenie magicznego płynu, który przeczy prawom fizyki.
Czy ktoś wie jak wygląda powietrze? Czy można je zapakować do torebki foliowej? Co to jest wiatr? Zajęcia maja na celu przedstawienie za pomocą eksperymentów właściwości fizyczne powietrza.
STAR – ciężarówka ze Starachowic
Samochód ciężarowy STAR od lat kojarzy się ze Starachowicami. Ale czy każdy wie kiedy postanowiono uruchomić jego produkcję, jak zmieniały się modele ciężarówek czy jakie były losy Fabryki Samochodów Ciężarowych? Tego wszystkiego spróbujemy dowiedzieć się na zajęciach których zwieńczeniem będzie zrobienie własnego modelu STARa. Na placu centralnym muzeum narysujemy na żelaznych płytach miasteczko po którym będą przemieszczały się własnoręcznie wykonane modele ciężarówek.
Leśne kompozycje
Na zajęciach uczestnicy mają możliwość poczuć się jak prawdziwi artyści i namalować obraz przy użyciu natury. Przyroda jest tutaj tłem i tworzywem. Pędzlem malarskim będą kamienie, gałęzie, patyki, ziemia, czyli wszystko, co jest w zasięgu ręki.
Łamigłówki przyrodnicze
Dla mądrego nic trudnego. Na zajęciach uczestnicy będą mogli wysilić swój umysł i sprawdź jego możliwości. Ćwiczyć i rozszerzać wiedzę i umiejętności dotyczące przyrody a przy tym wszystkim doskonale się bawić!
Szumi las w słoiku
Lubicie wspólne wypady do lasu, gdzie nad głowami kołyszą się korony drzew, a pod stopami miękki mech? Lubicie szukać leśnych skarbów i odkrywać tajemnice jakie skrywa przed wami leśna przyroda. Na warsztatach każdy będzie się świetnie bawił tworząc niepowtarzalny, własny las w słoiku.
Przepis na skamieliny
Dzieci fascynują się dinozaurami, a przecież w morskich głębinach mieszkały równie ciekawe stworzenia. To one zostawiły po sobie liczne skamieniałości. Liczące kilkadziesiąt milionów lat odciski gąbek, ślimaków czy małży, fragmenty szkieletów belemnitów lub zęby rekinów dają obraz fauny sprzed milionów lat. Na warsztatach uczestnicy zajęć będą mogli wykonać własny odlew skamieniałości. To prosty i przyjemny przepis na zabawę z paleontologią.
Kosmiczna wyprawa
Cel Misji – powrót na Ziemię
Agenci Misji podczas pierwszej swojej wyprawy kosmicznej, napotykają na problemy z Autopilotem, którego nie da się wyłączyć. Pojawia się komunikat o 8 – cyfrowym kodzie, którego trzeba odnaleźć. Waszym zadaniem będzie lot na wszystkie planety i odnalezienie kodu, który sprowadzi Was na ziemię.
Wielkopiecowy Bushcraft czyli jak wygląda czas spędzony w lesie
Uczestnicy zajęć poznają podstawowe informację dotyczące BUSHCRATU oraz wezmą udział w zabawie „ Pojedynek o najcenniejszy Skarb życia”
Uczestnicy wezmą udział w grze strategicznej, w której rywalizujące ze sobą zespoły zdobywają od innych drużyn wodę w kolorze własnej drużyny. Zwycięzcą jest ekipa, która w jak najkrótszym czasie zdobędzie wszystkie butelki z wodą i przeleje ją do wskazanego zbiornika. Zdobycie ich nie będzie łatwe gdyż pozostałe grupy strzec będą powierzonych im butelek. Uczestnicy mogą eliminować się z gry poprzez zrywanie wstążeczek noszonych na ramionach.
Magiczne Muzeum
Uczestnicy zajęć wcielają się w rolę uczniów Szkoły Magii, którzy z listu od przyjaciela dowiadują się, że na terenie roi się od pewnych hałaśliwych stworzeń……
Na Czarodziejów czekają ciekawe łamigłówki z zakresu, rozpoznawania cieni, ustalania trasy, tworzenie eliksiru i odnalezienie ukrytego miejsca w, którym znajduje się feniks.
Poszukiwanie zaginionego SKARBU
Celem zajęć jest odnalezienie zaginionego skarbu na terenie starodawnej wioski.
Wioska posiada wiele tajemniczych miejsc ze wskazówkami zabawy.
Za znaleziony skarb należy się nagroda.
Pajęczyna wspomnień
Wspomnienia to cudowna rzecz. Wspólnie spróbujemy ustalić które z nich są dla was najcenniejsze. Wybrane wspomnienia posłużą do stworzenia pięknego kolażu.
Zrób to sam
Zajęcia warsztatowe na których uczestnicy poznają metody ozdabiania bądź wykonywania ozdób z wykorzystaniem niepotrzebnych rzeczy i nie tylko. W ramach zajęć powstaną praktyczne ozdoby, pamiątki które będą mogły stać się prezentem dla bliskich osób.