Kolejny, czwarty już Festyn Historyczny „od Prasłowian do Polaków” odbył się na terenie muzealnego Archeoparku w poniedziałek 12 września. Tegoroczna edycja, podobnie jak poprzednia ogniskowała się wokół życia codziennego w epoce przemian i rodzącego się wielkiego przemysłu. Przenieśliśmy się w XIX stulecie aby zobaczyć czym zajmowali się wówczas nasi przodkowie. Zostaliśmy zaproszeni do saloniku mieszczańskiego, mogliśmy zrobić zakupy w sklepie kolonialnym, odwiedzić redakcję lokalnej gazety sprzed 150 laty. Dużą atrakcja okazała się pracownia modystek, w której najmłodsi uczestnicy festynu mięli nie tylko okazję dowiedzieć się na czym polegała praca ówczesnych kreatorek mody ale jeszcze chętni mogli wcielić się w rolę ówczesnych modelek i modeli. Warsztat witrażystki odkrywał przed dziećmi tajemnice przemiany kolorowych szkiełek w fantastyczne witraże, tak popularnych w okresie secesji. Można było również spróbować swoich sił w toczeniu glinianych naczyń, wybijaniu monet oraz robieniu zdjęć przy użyciu camera obscura.
Na czujących w sobie artystyczną wenę czekali malarze z rozstawionymi w sztalugami i chęcią do pomocy i udzielenia technicznych porad. Ci, którzy odczuwali nadal niedosyt zabawy mogli skorzystać z placu gier służących naszym praprababkom. Dla odmiany, ci, dla których inspirujący okazał się świat naukowych odkryć mieli okazję sprawdzić się w laboratorium XIX- wiecznego naukowca. Jak widać każdy mógł znaleźć coś dla siebie wynosząc nie tylko dużo wrażeń ale i „odrobinę” wiedzy.
IV Festyn Historyczny zgromadził ponad ośmiuset uczestników i wzorem lat poprzednich stanowił część obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa. Współorganizatorem zdarzenia było Stowarzyszenie Starożytników z Warszawy.
tekst: Paweł Kołodziejski
foto: Magdalena Gorzkowska