W dniu 12 września odbyła się kolejna, trzecia już edycja cieszącej się coraz większym zainteresowaniem zabawy w historię. Historię pisaną nie krwią przelaną na polach bitew, ale tą przeżywaną każdego dnia przez kolejne pokolenia. Wędrując po epokach historycznych odkrywamy w nich nie tylko to, co różniło naszych przodków od nas współczesnych, jak strój, używane narzędzia, sposoby gospodarowania, leczenia się, budowania siedzib, ale pragniemy ukazać co było nam wszystkim wspólne: radość, ból, nadzieja, poczucie sprawiedliwości lub jego brak, miłość, rozczarowanie, czyli… po prostu życie. Tegoroczna edycja Festynu odbyła się pod hasłem „Od pomysłu do przemysłu”, które w sposób szczególny brzmi w tej „świątyni techniki” jaką jest XIX – wieczna huta.
Okresem historycznym, w którym po raz pierwszy na szeroką skalę zastosowano wynalazki, urzeczywistniające geniusz ludzkiej pomysłowości było bez wątpienia właśnie XIX stulecie. Dlatego znany już ze starożytnych i średniowiecznych spacerów w przeszłość muzealny Archeopark, tym razem zamieniony został w drewniane miasteczko sprzed 150 laty.
Uczestnicy imprezy mieli okazję odwiedzić salonik mieszczański, pracownię krawiecką, warsztaty rzemieślnicze i wiele innych ciekawych miejsc. Przewodnikiem w podróży przez stulecie był sam baron Antonii Fraenkel, nabywca starachowickich zakładów w 1870 roku.
Podobnie jak w latach poprzednich Festyn Historyczny odbywał się w ramach obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa pod patronatem Marszałka Województwa Świętokrzyskiego.
tekst: Paweł Kołodziejski
foto: Magdalena Gorzkowska