Archeo Wakacje – Spotkanie z Historią za nami.
Wydarzenie organizowane przez Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach oraz Grupę Ochrony Zabytków Fort pod patronatem Piotra Ambroszczyka Starosty Powiatu Starachowickiego, znalazło swoich odbiorców.
Pierwsza część wydarzenia poświęcona była przekazaniu przez Grupę Ochrony Zabytków Fort do Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach, obiektów archeologicznych pozyskanych podczas poszukiwań prowadzonych przez Grupę na terenach Powiatu Starachowickiego, Nadleśnictwa Starachowice oraz Nadleśnictwa Skarżysko- Kamienna. W sumie 95 ciekawych okazów wzbogaciło zbiory Muzeum. Na wystawie zorganizowanej w przestrzeni kina kotłowni, można obejrzeć obiekty przekazane przez Świętokrzyskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Kielcach w depozyt do Muzeum oraz część zbiorów będących już własnością Muzeum.
Ciekawy wykład dot. badań archeologicznych przeprowadził Michał Rolski, archeolog, pracownik Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Obecni na wydarzeniu, Grzegorz Wachnickii, zastępca Nadleśniczego w Starachowicach oraz Michał Gutowski, dyrektor Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Starachowicach, docenili modelowe działanie poszukiwań prowadzonych przez Grupę Fort oraz współpracę z instytucją muzealną. Dyrektor Muzeum Paweł Kołodziejski, podziękował prezesowi Grupy Fort Krzysztofowi Komisarczykowi za dobrze układającą się od 2019 roku współpracę i zapewnił o gotowości muzeum do dalszych działań.
Od godziny 13.00 wydarzenie zmieniło charakter na plenerowy. W przestrzeni Archeoparku, na uczestników czekały warsztaty praktyczne z poszukiwań wykrywaczami metali poprowadzone wspólnie przez Trojak stowarzyszenie poszukiwawczo – eksploracyjne oraz Grupę Ochrony Zabytków Fort, plenerowe wystawy, stanowisko do własnoręcznego wypieku podpłomyków. Prezes Krzysztof Komisarczyk, poza merytorycznymi wykładami dot. poszukiwań, zadbał o należyty poczęstunek dla wszystkich uczestników.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom wydarzenia. Mamy nadzieję, że wspólne odkrywanie historii okazało się dobrze spędzonym czasem.
Szczególne podziękowania dla TVP3 oraz Radio Kielce.