Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach czynnie włączyło się w dziesiątą jubileuszową, akcję społeczno-edukacyjną Żonkile, organizowaną przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Tegorocznym motywem przewodnim akcji Żonkile była miłość.
Wpisując się do akcji Żonkile skorzystaliśmy ze szkoleń oraz materiałów edukacyjnych przygotowanych przez Muzeum Polin. Muzealnym koordynatorem akcji Żonkile była Wioletta Sobieraj. Przygotowania do akcji Żonkile rozpoczęliśmy się od warsztatów, które Muzeum zorganizowało dla Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Starachowicach, które przyjęło zaproszenie do wspólnych działań. Efektem końcowym warsztatów, były setki papierowych żonkili, precyzyjnie przygotowanych przez Słuchaczki sekcji plastycznej „Niespokojne ręce”.
Akcję Żonkile w dniu 19 kwietnia, podzieliliśmy na dwa etapy. Pierwszym, było wyjście Muzealników – Luizy Rębeckiej i Karola Miernika oraz Słuchaczek UTW – Marii Goli i Haliny Hamery, w przestrzeń miasta i rozdawanie żonkili, symbolizujących pamięć, szacunek i nadzieję.
W drugiej części zaprosiliśmy do Muzeum na godzinę 11 do Kina Kotłowni.
Wprowadzenie historyczne do wydarzeń w getcie warszawskim z 1943 roku, przeprowadził dyrektor Paweł Kołodziejski. Tegoroczna akcja Żonkile, została poszerzona o niezwykłe premiery literackie. Do stworzenia opowiadań i reportaży, Muzeum Polin zaprosiło Annę Bikont, Marcina Szczygielskiego oraz Pawła Beręsewicza. Nasze Muzeum wybrało tekst Anny Bikont „Miłość w getcie. Irena Sendlerowa i Adam Celnikier”. Opowiadanie przeczytał Sławomir Holland, aktor filmowy, telewizyjny i teatralny. Postać Ireny Sendlerowej, jednej z najbardziej znanych polskich Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, przybliżył nam film dokumentalny „Irena Sendlerowa -niewygodny świadek historii”.
Dziękujemy społeczności Uniwersytet Trzeciego Wieku w Starachowicach za wspólną realizację projektu.
Dziękujemy wszystkim, tak licznie przybyłym Gościom.
Niech dalej łączy nas pamięć ?
Galeria zdjęć: