Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach bierze udział w dziesiątej, jubileuszowej, akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile, organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich Polin. Tegorocznym motywem przewodnim akcji Żonkile jest miłość. Podczas tegorocznego spotkania zastanowimy się czym była i co znaczyła miłość w getcie warszawskim. Opowiemy o tym, jak wiele miała oblicz: od miłości rodzicielskiej, przez miłość do przyjaciół, idei aż po miłość romantyczną.
Tegoroczna akcja Żonkile odbywa się w czasie, gdy w naszej części kontynentu znów giną ludzie – gdy ponownie mordowani są mężczyźni, kobiety i dzieci. Chcemy, by udział w kampanii odbywającej się pod hasłem miłości był także formą manifestacji naszego sprzeciwu przeciwko wojnie, przeciwko wszelkiej agresji. Pamiętając o słowach Mariana Turskiego, że Auschwitz nie spadło z nieba, chcemy solidaryzować się z tymi, którzy walczą o swój kraj, swoją godność i swoich najbliższych.
Dlatego program towarzyszący akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile skoncentrowaliśmy właśnie wokół miłości.
19 kwietnia 2022 r. o godzinie 11.00 zapraszamy do Muzeum na premierę literacką, opowiadania Anny Bikont „Miłość w getcie. Irena Sendlerowa i Adam Celnikier”. Opowiadanie przeczyta Sławomir Holland, aktor filmowy, telewizyjny i teatralny. Postać Ireny Sendlerowej jednej z najbardziej znanych polskich Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, przybliży nam film dokumentalny „Irena Sendlerowa -niewygodny świadek historii”.
Akcja „Żonkile” to ważny projekt edukacyjny przypominający o Powstaniu w Getcie Warszawskim w 1943 roku. Żonkile symbolizują pamięć, szacunek i nadzieję. 19 kwietnia Muzealnicy wspólnie ze Słuchaczami i Słuchaczkami Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Starachowicach, będą rozdawać mieszkańcom naszego miasta, papierowe żonkile – symbol pamięci o bohaterach powstania z 1943 roku.
Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Zapraszamy