Muzeum na XXXII Wytopkach Ołowiu

To już kolejny raz nasza placówka została zaproszona do udziału w wydarzeniu “32 Wytopki Ołowiu” zorganizowanego dnia 30 czerwca 2024 roku przez Muzeum Wsi Kieleckiej na terenie Parku Etnograficznego w Tokarni.

Muzeum Przyrody i Techniki „EKOMUZEUM” im. Jana Pazdura w Starachowicach zaprezentowało budowę świętokrzyskiej dymarki i odtworzenie starożytnego procesu wytopu żelaza z rud starachowickich.

Co jeszcze było prezentowane?:

– Wytop ołowiu z rudy, według tzw. „polskiego sposobu”, w zrekonstruowanym piecu hutniczym.

– Bicie ołowianych „talarów chęcińskich” za pomocą pamiątkowego stempla A.D. 2024.

– Pędzenie dziegciu tradycyjną metodą „garnek na garnku”.

– Wypał węgla drzewnego w mielerzu. Cięcie drewna na „kozłach” z użyciem ręcznych pił typu „moja – twoja”.

– Pokaz elektrolitycznego otrzymywania miedzi metodą dr Stanisława Ignacego Łaszczyńskiego, według patentu z 1902 r.

– Zabytkowy Zakład Hutniczy w Maleńcu: Warsztaty kowalsko – odlewnicze dla dzieci i dorosłych (pokazy kucia gwoździ, podkówek, galanterii żelaznej; wykonywanie form w piasku odlewniczym, pokaz technik odlewniczych.

– Grupa Rekonstrukcji Historycznej Patrioci i Fabrykanci Zagłębia Staropolskiego w strojach z okresu Powstania Styczniowego – artyleryjskie wystrzały armatnie.

– Grzegorz Kończyk – eksperymenty z pierwotną metalurgią miedzi, próba rekonstrukcji technologii wytopu miedzi z epoki kamiennej.

– Dariusz Wójcik /Grupa Moccus/ Rekonstrukcja warsztatu wędrownego kowala i technik obróbki odkuwki żelaza z pieca dymarskiego.

– Ryszard Skuza /Stowarzyszenie Twórców Ludowych/. Pokaz kucia i technik tradycyjnego kowalstwa ludowego.

Udział w wydarzeniu brało ok. 50 wystawców z rękodziełem oraz lokalnymi produktami.

Dziękujemy za zaproszenie, do zobaczenia za rok.

Muzeum na XXXII Wytopkach Ołowiu