Wernisaż wystawy “PARTYTURA”

W piątek 19 lipca w Galerii “W Wieży” odbył się wernisaż wystawy pt. „PARTYTURA”Notacje wizualno-dźwiękowe autorstwa Pani Ewy Wiśniewskiej-Zduniak.

Na indywidualną wystawę dr Ewy Wiśniewskiej-Zduniak składa się kilkanaście wielkoformatowych kompozycji malarskich obrazów-tkanin wolno wiszących, fotografii wykonanych w technice własnej – SKANERUNKU oraz dokumentacji fotograficznej rejestrującej proces twórczy. Wszystkie elementy dzieła malarskiego zostały stworzone w Hali Lejniczej Muzeum Przyrody i Techniki EKOMUZEUM im. Jana Pazdura w Starachowicach.

„Partytura” – dzieło doktorskie, inspirowane jest twórczością Michała Zduniaka, wybitnego perkusisty free jazzowego, który zmarł piętnaście lat temu. Muzyk buntował się przeciwko artystycznym konwencjom, jednocześnie afirmując nieustanną pracę nad własną techniką i kreacją. Dzięki temu zdobył również dla jazzu tereny uznawane dotąd za zdecydowanie nie jazzowe.

Dr Ewa Wiśniewska-Zduniak – artystka wizualna, pedagog, dyrektor artystyczny Fundacji im. Michała Zduniaka. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, tytuł doktora sztuki obroniła w Instytucie Sztuk Wizualnych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Z powodzeniem tworzy unikalne ekspozycje w przestrzeniach galeryjnych, a także dzieła plastyczne wykonane w czasie rzeczywistym, intuicyjne, spontanicznie improwizowane kompozycje malarsko-dźwiękowe. Dzięki temu jej prace prezentowane są w miejscach przypisywanych muzyce czy teatrowi.

Twórczość Ewy Wiśniewskiej-Zduniak to dwa przenikające się światy. Z jednej strony są to grafiki cyfrowe wykonane w multimedialnej technice własnej „SKANERUNKU”, w których obiekty artystyczne, skończone formy, bywają jednocześnie szkicami i kanwą do stworzenia nowych, zaskakujących przestrzeni. Z drugiej strony, to niezmiennie „eksperymentujące malarstwo” stanowiące pełnię wypowiedzi artystycznej. Oba światy są ulotne, trudne do zdefiniowania, nadają nowe znaczenia wyobraźni i rzeczywistości.

Należy do grona polskich artystów wizualnych wykraczających poza tradycyjnie postrzegane dziedziny i dyscypliny sztuki. Jej prace znajdują się w kolekcjach w kraju i za granicą. Jest laureatką wielu nagród, m.in. Nagrody Marszałka Województwa Świętokrzyskiego.

„Partytura” jest wystawą o wrażliwości i możliwej symbiozie malarstwa i muzyki. Jest również niepowtarzalną okazją do poznania twórczości artystki oraz zachętą do wsłuchania się w dźwięki obrazu.

Serdecznie dziękujemy za przybycie!!!

Zapraszamy do zwiedzania wystawy, która dostępna będzie do 11 sierpnia 2024r.

Wstęp na wystawę jest bezpłatny

Autor :EWA WIŚNIEWSKA-ZDUNIAK

Tytuł: PARTYTURA / THE SCORE