Wernisaż wystawy „Powrót do korzeni”

W dniu 10 maja 2019 roku w Galerii w Wieży Ciśnień odbył się wernisaż wystawy malarskiej autorstwa Moniki Łesyszak.

Monika Łesyszak mieszka w Kielcach. Z zawodu biolog i przewodnik świętokrzyski. Obecnie zajmuje się  tłumaczeniami powieści i oprowadzaniem turystów po województwie Świętokrzyskim w języku polskim, angielskim i niemieckim.

Autorka wystawy „Powrót do korzeni” rysuje i maluje od dzieciństwa różnymi technikami (akwarela, tusz, olej, farby witrażowe). Wędrując po naszym regionie i uczestnicząc w kursie geologicznym dla przewodników miała okazję obserwować fascynujące bogactwo barw naszej ziemi. Dlatego postanowiła je wykorzystać w malarstwie.

W 2017 roku opracowała własną technikę, opartą na najstarszych materiałach, wykorzystywanych już przez naszych prehistorycznych przodków: węglu drzewnym, rudach żelaza i różnobarwnych glinkach. Stąd właśnie tytuł wystawy i tematyka acheologiczno-geologiczna, związana z tradycjami regionu.

Wszystkie materiały do prac zostały przez autorkę  pozyskane z naturalnych stanowisk w naszym województwie, rozdrobnione w kamiennym moździerzu i przesiane przez sitko.

Dodatkowo fascynacja bogactwami mineralnymi pani Moniki wynika również z tradycji rodzinnych – jej przodkowie byli odlewnikami ze Staropolskiego Zagłębia Przemysłowego.

Serdecznie zapraszamy !!!

Tekst, foto: Justyna Sadza

Wernisaż wystawy „Powrót do korzeni”