Jej celem jest przybliżenie historii starachowickiego górnictwa rud żelaza, pod kątem pracy i życia codziennego ludzi w nim zatrudnionych. Wystawa jest również efektem poszukiwań zachowanych pamiątek po starachowickim górnictwie oraz wywiadów przeprowadzonych z żyjącymi górnikami lub ich bliskimi.
Poprzez swoistą galerię archiwalnych fotografii zwiedzający zostaje wprowadzony w problematykę sposobów wydobywania rudy żelaza na terenie starachowickich kopalń, od wybierania złóż na tzw. smugach aż do kopalni z centralnym szybem wydobywczym.
Fotografiom towarzyszą eksponaty pochodzące z miejscowych kopalń, jak też analogiczne do używanych przez starachowickich górników. Są wśród nich m.in. skórzany kask górniczy oraz drewniane chodaki stanowiące przykład skrajnie trudnych warunków pracy i jednocześnie biedy górniczej. Dodatkowo zabytki te stanowią symboliczne przejście do kopalni szybowych, a wraz z tym zejście przez odbiorcę do podziemnych chodników. Proste, czasami wręcz prymitywne narzędzia, drewniane obuwie itp. eksponaty będą odzwierciedlać ciężką, niebezpieczną ale niezbędną dla lokalnego przemysłu pracę górników.