Muzeum Zamknięte dla zwiedzających

Informujemy, że zgodnie z decyzją Rady Ministrów z dnia 17.03.20201r. Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach będzie nieczynne dla zwiedzających do odwołania. Jest to podyktowane stale pogarszającą się sytuacją epidemiczna w kraju. W razie jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt tel. 783-730-094 lub e-mail mpt@ekomuzeum.pl

Obiekt miesiąca Marzec

GORGOPNOPS – Trop Gorgonopsy to grupa drapieżnych terapsydów (gadów ssakokształtnych) podobnych – zwłaszcza  pod względem uzębienia – do ssaków. Zwierzę to posiadało wydłużoną czaszkę, dość krótką mocną szyję oraz niezbyt długi tułów i stosunkowo krótki ogon. Gorgonops poruszał się sprawnie na wyprostowanych nogach. Jego nos musiał być ustawiony zdecydowanie z …

Światowy Dzień Dinozaura / KONKURS

ŚWIATOWY DZIEŃ DINOZAURA Święto tych prehistorycznych stworzeń obchodzone jest 26 lutego w ramach Światowego Dnia Dinozaura. Dinozaury to bez wątpienia jedne z najbardziej znanych i pobudzających wyobraźnię zwierząt zamieszkujących niegdyś naszą planetę. Królowały w ekosystemach lądowych  przez ponad 160 mln lat, ewoluując w tym czasie w różnego rodzaju formy, niekiedy …

XLII Międzynarodowe Spotkania Artystyczne dla Dzieci i Młodzieży „Moja Przygoda w Muzeum”

W związku z ogólnoświatową sytuacją pandemiczną, problemami z dotarciem do miejsc zabytkowych oraz trudnościami w dostępie do muzeów i galerii, tegoroczna edycja XLII Międzynarodowych Spotkań  Artystycznych  dla Dzieci i Młodzieży „Mojej Przygody w Muzeum”  otrzymała hasło przewodnie: „Dlaczego tęsknię za Muzeum?” Umożliwi to wzięcie udziału w Projekcie również tym osobom, …

Nowość w sklepiku muzealnym!!!

W naszym sklepiku muzealnym pojawiły się kolejne nowości. Tym razem polecamy Państwu książkę „Gdy na Ziemi żyły dinozaury” autorstwa Tomasza Suleja. Dostępny również w sklepie online. Zapraszamy !!!

Obiekt miesiąca Styczeń

Gazeta „Budujemy Samochody”. Czasopismo to było wydawane w latach 1952-1990, jako cotygodniowa gazeta zakładowa starachowickiej Fabryki Samochodów Ciężarowych „STAR”.

Szczęśliwego Nowego Roku

Szanowni Państwo niech Nowy Rok niesie wszystkim nadzieję na uspokojenie, życzliwość i spełnienie marzeń. Cały zespół pracowników Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach pragnie złożyć gorące życzenia szczęścia, dobrego zdrowia, powodzenia. Oby troski życia zaginęły w mroku podczas trwania Nowego 2021 Roku.

Nowość w sklepiku muzealnym!!!

W naszym sklepiku muzealnym pojawiły się kolejne nowości. Tym razem polecamy Państwu kalendarze ścienne na lata 2021-2022 (edycja limitowana). Dostępny również w sklepie online. Zapraszamy !!!

Obiekt miesiąca Grudzień

CYNODONT – Trop Cynodonty były grupą zaawansowanych terapsydów (gadów ssakokształtnych) z linii teriodontów, które pojawiły się pod koniec permu, a wymarły w środkowej jurze.

Obiekt miesiąca Listopad

Wagonik wąskotorowy o rozstawie osi  750mm i wadze ok. 13 ton osadzony na dwóch wózkach typu „diamond”, używany w Starachowicach do wywozu odpadu wielkopiecowego popularnie zwanego szlaką.