Zapraszamy na wystawę „Zabytkowe sztućce i zastawy stołowe „

„Zabytkowe sztućce i zastawy stołowe – wytwórcy, wzornictwo i zastosowanie” to wystawa, której tematyka dotyczy historii sztućców oraz zastaw stołowych od początku XIX wieku do pierwszej połowy XX wieku.

Ekspozycję  można zwiedzać od wtorku do niedzieli w godzinach pracy Muzeum. Wystawa czynna do dnia 31 marca 2021r.

Na wystawie zaprezentowano zbiory z prywatnej kolekcji Stanisława Jaruszewicza. W szczególności wyeksponowano bogate zbiory sztućców i zastaw stołowych, które stały przyczynkiem do ukazania historii ich producentów. Wystawę stworzono w XIX wiecznej hali. Eksponaty zaprezentowano w gablotach, stylizowanych meblach oraz stole, który pełni rolę ekspozytora. Ekspozycję uzupełniają reprodukcje materiałów archiwalnych dotyczące poszczególnych producentów. Do wystawy powstał katalog, który dzięki zawartym materiałom ilustracyjnym jest istotnym źródłem poznawczym.

Katalog Wystawy

Na zadanie pn. „Organizacja wystawy czasowej „Przemysł domowy. Zabytkowe sztućce i zastawy stołowe – wytwórcy, wzornictwo i zastosowanie” Muzeum uzyskał dotację z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wysokości 25000,00 zł w ramach programu „Wspieranie działań muzealnych”.

„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych”.

Podziel się