XV warsztaty archeologiczne Żelazne Korzenie

W dniach 16-17 maja na terenie muzealnego Archeoparku odbyła się XV edycja warsztatów archeologicznych Żelazne Korzenie.

Impreza została zorganizowana przy współpracy Świętokrzyskiego Stowarzyszenia Dziedzictwa Przemysłowego, Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach oraz Zarządu Powiatu Starachowickiego. Skierowana była do przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz szkół ponadgimnazjalnych.

Podczas imprezy uczestnicy mogli zapoznać się z antycznymi rzemiosłami, potrawami kuchni rzymskiej, hutnictwem żelaza, uzbrojeniem wojowników celtyckich i germańskich. Młodzież brała udział w pokazie wytopu żelaza w piecu dymarskim prowadzonym przez dr Szymona Orzechowskiego. Odtwórcy przedstawili również życie i pracę starożytnych hutników żelaza w Górach Świętokrzyskich. Każdy z uczestników warsztatów miał szansę na wykazanie swej sprawności w strzelaniu z łuku czy posługiwaniu się tarczą i mieczem. Podczas Żelaznych Korzeni prezentowane były również elementy z celtyckiego życia codziennego. Na specjalnie przygotowanych stanowiskach znaleźć mogliśmy osoby zajmujące się tkactwem, kaletnictwem, brązownictwem, kowalstwem, obróbką kości, mincerstwem, powroźnictwem, kuchnią, a także grami i zabawami antycznymi. Cykl uczestnictwa w warsztatach obejmował również zwiedzanie ekspozycji muzealnych (wystawy paleontologicznej, Zespołu Wielkiego Pieca z końca XIX w., maszyny parowej oraz kolekcji samochodów ciężarowych marki „STAR”).

Galeria:

Foto: Justyna Jagieła